Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PZU Trasy Zdrowia to minikompleksy przeznaczone do ćwiczeń i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Składają się ze ścieżek sportowo-rekreacyjnych, zaprojektowanych na potrzeby miłośników spacerów, biegania czy nordic walkingu. Na Trasach do dyspozycji użytkowników są m.in. równoważnie, drabinki, pachołki, drążki, płotki, poręcze i równoważnie. Przy ścieżkach znajdują się też tablice zawierające propozycje ćwiczeń dostosowanych do potrzeb różnych kategorii wiekowych - dzieci, dorosłych i seniorów. Ścieżki mają średnio 2-3 km długości, znajdują się w parkach lub w lasach.
Pierwsze Trasy powstały w zeszłym roku, w ramach pilotażowej edycji programu. "Biorąc pod uwagę powodzenie dotychczasowych działań, PZU podjął decyzję o kontynuacji programu w 2015 r. i budowie kolejnych obiektów. Nasze przedsięwzięcie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie Polaków na ruch i aktywność" - wyjaśnia Piotr Glen, dyrektor ds. zaangażowań społecznych Grupy PZU.
Zapotrzebowanie rzeczywiście rośnie, ale wciąż pozostawia wiele do życzenia. Z badań CBOS wynika, że tylko 40% Polaków regularnie uprawia sport. Spośród wszystkich form aktywności fizycznej najczęściej wybieramy jazdę na rowerze (51% badanych), basen (28%), bieganie (18%) i turystykę pieszą (16%). Ćwiczymy przede wszystkim dla zdrowia (71%) i dla przyjemności (61%). Prawie połowa badanych deklaruje też, że uprawia sport dla lepszego samopoczucia i odreagowania stresu. Odsetek ćwiczących jest obecnie największy wśród mieszkańców dużych i wielkich miast. PZU Trasy Zdrowia mają to zmienić. Program jest przeznaczony dla gmin poniżej 50 tysięcy mieszkańców, w których brakuje miejsc do ćwiczeń i rekreacji. Żeby przystąpić do konkursu, gmina musi spełniać dwa dodatkowe warunki: wskazać odpowiedni zielony teren, który nada się do budowy infrastruktury oraz przeznaczyć 10 tys. zł wkładu własnego. Pozostałą część inwestycji sfinansuje PZU.
Do zeszłorocznej, pilotażowej edycji konkursu zgłosiło się 146 gmin. Ostatecznie program objął 30 z nich. Pierwszym miastem, w którym stanęła Trasa Zdrowia, była Słupca w województwie wielkopolskim. Kompleksy powstały też m.in. w Aleksandrowie Kujawskim, Biłgoraju, Kobyłce, Lubiewie, Lublińcu, Pomiechówku i Zielonce.
"Celem projektu była również integracja społeczności lokalnej. Mieszkańcy poszczególnych gmin brali czynny udział w projektowaniu przestrzeni sportowo-rekreacyjnej. Ich zaangażowanie pozwoliło na dostosowanie trasy do specyfiki i potrzeb konkretnego regionu" - mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, Dyrektor Fundacji PZU.
Podobnie ma być w drugiej edycji programu. Po zamknięciu zgłoszeń wyłonione zostaną gminy, które podpiszą umowy wstępne z organizatorami. Następny etap to konsultacje z mieszkańcami, przedstawicielami władz lokalnych, członkami stowarzyszeń, klubów sportowych, szkołami, bibliotekami oraz Ośrodkami Sportu i Rekreacji. Rozmowy mają dać odpowiedź na pytanie, gdzie dokładnie powstaną trasy i jak będą wyglądać.
Z drugiej edycji programu, podobnie jak przed rokiem, skorzysta 30 gmin. Zwycięzcy zostaną wyłonieni pod koniec maja. Gotowe Trasy mają być przekazane gminom już w październiku - mieszkańcy skorzystają z nich więc jeszcze w tym roku. Trasy będą dostępne niezależnie od pory roku. W ramach programu zostaną też przeprowadzone warsztaty animacyjne dla mieszkańców.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.03.2015, 15:35 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Wpływ menopauzy na aktywność zawodową kobiet tematem pierwszego odcinka podcastu „Rozmowy o zdrowiu z Kliniki.pl”
W Polsce 94% pracujących kobiet w wieku 40-55 lat doświadcza objawów menopauzy, a niemal połowa z nich (46%) zmaga się jednocześnie z sześcioma lub więcej dolegliwościami. 83% kobiet deklaruje, że objawy te wpływają negatywnie na ich życie zawodowe, a aż 42% z powodu menopauzy rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. Co więcej, 51% badanych nie czuje się komfortowo mówiąc otwarcie o swoich potrzebach zdrowotnych w miejscu pracy, a to prowadzi do izolacji i niezrozumienia.- 03.04.2025, 13:34
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Kliniki.pl
-
Image
Prezes Sandoz w Polsce: rozwój Sandoz w Polsce przede wszystkim z korzyścią dla pacjenta PAP
Obecność Sandoz na 10. Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2025) w Katowicach nie była przypadkowa: firma ta jest jednym z liderów leków generycznych i biologicznych biorównoważnych. Posiada swoje zakłady w Polsce i w Europie, a w portfolio ma ok. 1300 produktów leczniczych, w tym ok. 500 dedykowanych dla rynku polskiego.- 02.04.2025, 12:50
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
ANKO to Showcase Dumpling Machine Solutions and Latest IoT Features in Online Event on April
ANKO's Dumpling DEMO on April 24 will showcase the Multipurpose Filling and Forming Machine and its IoT Dashboard, producing Europe's most popular dumplings, including pierogi, ravioli, and Chinese soup dumplings.- 02.04.2025, 09:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GlobeNewswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ