Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Głównym tematem poniedziałkowych obrad ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w Brukseli była sytuacja na kontynencie afrykańskim oraz współpraca UE z krajami Afryki zarówno w formule wielostronnej jak i bilateralnej.
Rada stanowczo potępiła terrorystyczne ataki w stolicy Mali, Bamako oraz w miastach Gao i Kidal, w wyniku których śmierć ponieśli także obywatele europejscy. Ministrowie jednogłośnie podkreślili, że o Afryce nie można mówić tylko poprzez pryzmat zagrożeń lecz możliwości m.in. z perspektywy inwestycji i handlu.
UE powinna być aktywnym uczestnikiem pozytywnych procesów zachodzących na tym kontynencie. W odniesieniu do Libii, Unia Europejska wyraziła zadowolenie z powrotu do rozmów pod egidą ONZ podkreślając, że dialog pozostaje najważniejszym instrumentem służącym stabilizacji sytuacji w tym państwie. Ministrowie wskazali na pogarszające się warunki humanitarne i wyrazili poparcie dla działań ONZ w tym państwie.
Rada podjęła także decyzję o skierowaniu do Republiki Środkowoafrykańskiej unijnej misji wojskowej (EUMAM RCA) i sformalizowaniu tego procesu w postaci wymiany z RSA listów określających status misji. Ministrowie wyrazili także swoje zaniepokojenie zagrożeniem rozprzestrzenianiem wirusa ebola. Rada przyjęła oprócz tego konkluzje odnoszące się do zagrożenia ze strony bojowników Daa’esh oraz unijnej strategii regionalnej dla Syrii i Iraku.
W drugiej części obrad unijni szefowie dyplomacji omówili kwestie związane z Partnerstwem Wschodnim i przygotowaniami do majowego Szczytu PW w Rydze. „Unia Europejska musi być przygotowana do przedstawienia atrakcyjnej i poważnej oferty krajom Partnerstwa Wschodniego” – powiedział po zakończeniu obrad polski minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. – „To wielkie wyzwanie, gdyż nie możemy sobie pozwolić na to, by szczyt się nie udał”.
Przy okazji obrad Wysoka Przedstawiciel Federica Mogherini wydała oświadczenie, w którym Unia potwierdza, że nie uznaje aneksji Krymu dokonanej przez Rosję rok temu i traktuje ją, jako przejaw złamania prawa międzynarodowego. Wysoka Przedstawiciel wyraziła także głębokie zaniepokojenie koncentracją wojsk i pogorszeniem sytuacji w sferze praw człowieka na Półwyspie Krymskim, w tym ograniczeniem wolności słowa oraz prześladowaniem osób należących do mniejszości. Szefowa unijnej dyplomacji oświadczyła, że UE utrzyma sankcje, wprowadzone po aneksji Krymu. Wezwała też ONZ, by organizacja ta rozważyła wprowadzenie sankcji, podobnych do tych, jakie UE nałożyła w związku z aneksją Krymu.
Polskiej delegacji na Radzie ds. Zagranicznych przewodniczył minister Grzegorz Schetyna, który na marginesie posiedzenia spotkał się z Przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz przeprowadził rozmowy bilateralne z łotewskim ministrem spraw zagranicznych Edgarsem Rinkievicsem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.03.2015, 19:32 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |