Newsletter

MSZ: minister Schetyna o polsko-tureckiej współpracy gospodarczej (komunikat)

26.03.2015, 15:13aktualizacja: 26.03.2015, 15:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Zachęcam do partnerstwa biznesowego ze swoim długoletnim przyjacielem: Polską. Dzięki naszym potencjałom możemy jeszcze lepiej wykorzystywać wspólne szanse – minister Grzegorz Schetyna zaapelował do tureckich przedsiębiorców i polityków podczas forum biznesowego w Stambule. Szef polskiej dyplomacji, wraz z grupa ponad 150 polskich biznesmenów i naukowców, przebywał nad Bosforem 26 marca w ramach oficjalnej wizyty w Turcji.

Minister Schetyna podkreślił, że Stambuł, pełniąc funkcję pomostu między Europą i Azją jest doskonałym miejscem do nawiązania i poszerzania współpracy biznesowej między przedsiębiorcami z Polski i Turcji. – Sukces polskiej transformacji gospodarczej w ciągu ostatnich 25 lat stał się szczególnie widoczny w zmieniającym się globalnym krajobrazie – argumentował szef MSZ. – Po latach trudnych reform, polskie władze i przedsiębiorstwa wypracowały wiele unikalnych rozwiązań i technologii na najwyższym poziomie, którymi chcemy się dzielić – dodał. W stambulskim forum wzięło udział kilkuset przedsiębiorców, przedstawicieli kadry akademickiej, władz miejskich i polityków z Polski i Turcji.

Dzień wcześniej, 25 marca, podczas seminarium biznesowego w Ankarze, szef polskiej dyplomacji przypomniał, że relacje handlowe między Polską i Turcją sięgają XV wieku, czyli początku naszych stosunków dwustronnych kiedy to w 1489 r. turecki sułtan zagwarantował swobody handlowe polskim kupcom. – To przykład tureckiej przyjaźni i zaufania, z której polscy przedsiębiorcy korzystali przez wieki – podkreślił minister Schetyna. – Zachęcam do budowy, na tak bogatym dziedzictwie, dzisiejszych form współpracy biznesowej – dodał, zwracając się do przedsiębiorców w stolicy Turcji.

W drugim dniu swojej wizyty minister Grzegorz Schetyna odwiedził też polską osadę Adampol-Polonezkoy. Złożył wieniec na cmentarzu katolickim w Polonezkoy oraz pod tablicą Adama Mickiewicza. Odwiedził również Dom Pamięci im. Zofii Ryży, w którym złożył wpis do księgi pamiątkowej. – Polskie dziedzictwo kulturowe i duchowe, które tu spotykałem budzi mój głęboki podziw – powiedział szef MSZ podczas spotkania z potomkami emigrantów z XIX w. Zapewnił też o zaangażowaniu władz Polski w utrzymanie wyjątkowego charakteru tego miejsca.

* * *

Turcja pozostaje głównym partnerem Polski z obszaru Bliskiego Wschodu i Azji. Wstępne dane statystyczne z 2014 r. wykazują, że obroty handlowe systematycznie rosną i wyniosły 5 mld 832,8 mln USD. Polski eksport do Turcji wyniósł 3 mld 129,5 mln USD, a import z Turcji 2 mld 703,3 mln USD. Skumulowana wartość tureckich inwestycji w Polsce w 2013 r. wyniosła 24,7 mln euro. Z kolei w wartość polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Turcji na koniec 2013 r. wyniosła 177,6 mln euro. Na koniec 2013 r. w Polsce funkcjonowało 190 spółek z udziałem kapitału tureckiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.03.2015, 15:13
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ