Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Współpraca Polski z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz wspieranie przez OECD reform na Ukrainie były głównymi tematami rozmowy ministra Grzegorza Schetyny z sekretarzem generalnym OECD Angelem Gurrią 7 kwietnia w Warszawie.
W czasie spotkania min. Schetyna podkreślił, że dyplomacja ekonomiczna nabiera coraz większego znaczenia w polskiej polityce zagranicznej. - Współpraca z OECD ma szczególną wartość z uwagi na potencjał analityczny organizacji i globalny zasięg działania – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
Rozmowa dotyczyła także współdziałania OECD i Unii Europejskiej: - Polska mocno popiera plany OECD utrzymania aktywnych kontaktów z instytucjami Unii Europejskiej, a nawet rozszerzenie tej współpracy o nowe obszary – mówił min. Schetyna.
Niezwykle ważnym tematem była kwestia wspierania przez OECD reform na Ukrainie, poprzez m.in. pomoc w zwalczaniu korupcji, tworzenie regulacji w wybranych sektorach gospodarki, ochronę konkurencji czy zarządzanie korporacyjne dużymi spółkami państwowymi. Rozmawiano także o polityce wobec Rosji. - Wszyscy w OECD musimy współpracować, by ostrożnie i rozmyślnie decydować o przyszłości współpracy OECD z Rosją – zaznaczyli rozmówcy.
Podczas rozmowy przyjęto ustalenia dotyczące corocznych spotkań wysokiego szczebla pomiędzy MSZ i sekretariatem OECD, które będą kształtować wspólne działania. Jak podkreślił minister, Polska będzie zabiegać, aby większa liczba polskich ekspertów pracowała w organach OECD.
Polska przystąpiła do OECD w 1996 roku. Było to pierwsze ugrupowanie świata zachodniego o charakterze integracyjnym, do którego nasz kraj został zaproszony i przyjęty. Przedstawiciele Polski biorą aktywny udział w pracach około 150 komitetów i grup roboczych, obejmujących swoją działalnością prawie wszystkie obszary aktywności administracji państwowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.04.2015, 20:01 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |