Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- UOKiK informuje:
Szybsze wydawanie decyzji w sprawach kontroli koncentracji – to pierwszy widoczny efekt znowelizowania ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Średni czas trwania postępowań dotyczących fuzji i przejęć w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania nowej ustawy - tj. od 18 stycznia do 17 kwietnia 2015 r.- wyniósł 28 dni.
Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która weszła w życie 18 stycznia 2015 r., usprawniła procedury kontroli koncentracji. Zamiast dotychczasowego dwumiesięcznego terminu na rozpatrzenie wszystkich spraw wprowadzona została dwuetapowa analiza wniosków. Decyzje w sprawach prostych wydawane mają być w ciągu miesiąca, natomiast w bardziej złożonych lub wymagających dodatkowych badań rynku postępowanie wydłuża się o dodatkowe cztery miesiące.
Podsumowanie trzech miesięcy obowiązywania nowych przepisów pokazuje, że Urząd skutecznie przestrzega powyższych terminów. W efekcie, zgodnie z założeniami znowelizowanej ustawy, skrócony został czas prowadzenia postępowań dotyczących fuzji i przejęć. W okresie od 18 stycznia do 17 kwietnia 2015 r. wpłynęły 43 zgłoszenia, z czego 24 zostało zakończonych decyzjami. Średni czas na wydanie decyzji wyniósł 28 dni. Dla porównania średni okres wydawania decyzji w 2014 roku to 58 dni. Jak dotychczas zostało wydane jedno postanowienie o przedłużeniu postępowania o cztery miesiące.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że czas prowadzenia postępowań zależy w dużej mierze od jakości informacji przekazanych przez przedsiębiorców we wnioskach o zgodę na koncentrację. Część notyfikacji składanych do urzędu nie zawierała wymaganych danych, np. skróconego opisu koncentracji. W takich przypadkach wnioskodawcy proszeni są o uzupełnienie zgłoszenia, co wpływa na wydłużenie rozpatrywania sprawy. Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy przesyłają uzupełniające informacje ze znacznym opóźnieniem – rekordziście przesłanie odpowiedzi zajęło ostatnio aż 29 dni.
Informacje na temat sposobu zgłaszania koncentracji do UOKiK znajdują się w Wyjaśnieniach dotyczących kryteriów i procedury zgłaszania koncentracji. Tę kwestię regulują również rozporządzenia w sprawie informacji i dokumentów, jakie należy podać w zgłoszeniu zamiaru koncentracji, a także sposobu obliczania obrotu przez podmioty planujące fuzje i przejęcia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.04.2015, 13:05 |
Źródło informacji | UOKiK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |