Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
O wsparciu reform na Ukrainie, przygotowaniach do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze i współpracy w Grupie Wyszehradzkiej wiceministrowie Henryka Mościcka-Dendys i Konrad Pawlik rozmawiali 30 kwietnia w Pradze z wiceszefami czeskiej dyplomacji Petrem Drulakiem oraz Ivo Sramkiem.
Dyskusja dotyczyła aktualnej sytuacji politycznej w Europie i bezpieczeństwa międzynarodowego. Ważnym tematem były przygotowania do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, a także sytuacja na Ukrainie oraz polityka UE wobec Rosji.
Wiceministrowie poruszyli kwestię przygotowań do zbliżającej się czeskiej (2015/2016), a następnie polskiej (2016/2017) prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. – Polska i Czechy blisko współpracują, również na forum UE czy NATO. Nasza wymiana handlowa przekroczyła 16 mld euro, a nadal dostrzegamy potencjał jej zwiększenia. V4 to uznana marka w Europie. Dziś uzgadniamy wspólne działania, aby zapewnić spójność działań czeskiej i polskiej prezydencji w V4 - zaznaczyła wiceminister Mościcka-Dendys. Wiceminister Pawlik dodał, że Grupa Wyszehradzka współpracuje też w kwestii pomocy Ukrainie w wysiłkach na rzecz reformowania kraju. – Organizujemy m.in. wydarzenia takie, jak okrągły stół ws. reformy samorządowej w Czernihowie , zainicjowany przez MSZ RP i Fundację Solidarności Międzynarodowej – zaznaczył wiceminister.
Wiceszefowa polskiej dyplomacji spotkała się również z przedstawicielami czeskich think-thanków: ÚMV (The Institute of International Relations), Europeum oraz AMO (Association for International Affairs). Podczas rozmowy wiceminister Mościcka-Dendys podkreśliła znaczenie solidarności Europy wobec Ukrainy oraz aktywnej postawy naszych państw na forum UE.
W trakcie konsultacji w Pradze wiceminister Konrad Pawlik zauważył, że dla normalizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy konieczna jest implementacja w całości porozumienia z Mińska, wynegocjowanego pod auspicjami Niemiec i Francji. - Porozumienie to nakłada zobowiązania na wszystkie strony konfliktu. Dlatego przede wszystkim powinny zostać spełnione podstawowe warunki - trwałe zawieszenie ognia, wycofanie ciężkiego sprzętu i zaprzestanie wspierania sił antyukraińskich przez Rosję – zaznaczył wiceminister Pawlik.
Wiceminister Konrad Pawlik spotkał się też z Martinem Tlapą, wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Czeskiej, z którym omówił kwestie pomocy rozwojowej. – Polska stale wspiera Ukrainę, w szczególności w kwestii reformy decentralizacyjnej, zmian w sferze edukacji oraz zwalczaniu korupcji – zaznaczył wiceminister Pawlik. Dodał, że wtorkowa Konferencja Wsparcia dla Ukrainy, na której zademonstrowane zostało zainteresowanie społeczności międzynarodowej pomocą dla Ukrainy, powinna stać się impulsem przyspieszającym proces reform w tym kraju.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.04.2015, 18:01 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |