Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: polsko-czeskie konsultacje w Pradze (komunikat)

30.04.2015, 18:01aktualizacja: 30.04.2015, 18:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

O wsparciu reform na Ukrainie, przygotowaniach do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze i współpracy w Grupie Wyszehradzkiej wiceministrowie Henryka Mościcka-Dendys i Konrad Pawlik rozmawiali 30 kwietnia w Pradze z wiceszefami czeskiej dyplomacji Petrem Drulakiem oraz Ivo Sramkiem.

Dyskusja dotyczyła aktualnej sytuacji politycznej w Europie i bezpieczeństwa międzynarodowego. Ważnym tematem były przygotowania do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, a także sytuacja na Ukrainie oraz polityka UE wobec Rosji.

Wiceministrowie poruszyli kwestię przygotowań do zbliżającej się czeskiej (2015/2016), a następnie polskiej (2016/2017) prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. – Polska i Czechy blisko współpracują, również na forum UE czy NATO. Nasza wymiana handlowa przekroczyła 16 mld euro, a nadal dostrzegamy potencjał jej zwiększenia. V4 to uznana marka w Europie. Dziś uzgadniamy wspólne działania, aby zapewnić spójność działań czeskiej i polskiej prezydencji w V4 - zaznaczyła wiceminister Mościcka-Dendys. Wiceminister Pawlik dodał, że Grupa Wyszehradzka współpracuje też w kwestii pomocy Ukrainie w wysiłkach na rzecz reformowania kraju. – Organizujemy m.in. wydarzenia takie, jak okrągły stół ws. reformy samorządowej w Czernihowie , zainicjowany przez MSZ RP i Fundację Solidarności Międzynarodowej – zaznaczył wiceminister.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji spotkała się również z przedstawicielami czeskich think-thanków: ÚMV (The Institute of International Relations), Europeum oraz AMO (Association for International Affairs). Podczas rozmowy wiceminister Mościcka-Dendys podkreśliła znaczenie solidarności Europy wobec Ukrainy oraz aktywnej postawy naszych państw na forum UE.

W trakcie konsultacji w Pradze wiceminister Konrad Pawlik zauważył, że dla normalizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy konieczna jest implementacja w całości porozumienia z Mińska, wynegocjowanego pod auspicjami Niemiec i Francji. - Porozumienie to nakłada zobowiązania na wszystkie strony konfliktu. Dlatego przede wszystkim powinny zostać spełnione podstawowe warunki - trwałe zawieszenie ognia, wycofanie ciężkiego sprzętu i zaprzestanie wspierania sił antyukraińskich przez Rosję – zaznaczył wiceminister Pawlik.

Wiceminister Konrad Pawlik spotkał się też z Martinem Tlapą, wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Czeskiej, z którym omówił kwestie pomocy rozwojowej. – Polska stale wspiera Ukrainę, w szczególności w kwestii reformy decentralizacyjnej, zmian w sferze edukacji oraz zwalczaniu korupcji – zaznaczył wiceminister Pawlik. Dodał, że wtorkowa Konferencja Wsparcia dla Ukrainy, na której zademonstrowane zostało zainteresowanie społeczności międzynarodowej pomocą dla Ukrainy, powinna stać się impulsem przyspieszającym proces reform w tym kraju.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.04.2015, 18:01
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ