Newsletter

UOKiK: zgoda na koncentrację - Węglokoks Kraj i Kompania Węglowa (komunikat)

06.05.2015, 14:06aktualizacja: 06.05.2015, 14:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

UOKiK wydał zgodę na zakup przez Węglokoks Kraj dwóch kopalń należących do Kompanii Węglowej. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

W wyniku transakcji Węglokoks Kraj ma nabyć część mienia Kompanii Węglowej w postaci zakładów górniczych: KWK Bobrek i KWK Piekary.

Podstawą zgłoszenia zamiaru koncentracji jest przedwstępna umowa pomiędzy Węglokoks Kraj a Kompanią Węglową. Zgodnie z deklaracją wnioskodawcy celem transakcji jest pozyskanie bazy surowcowej węgla energetycznego. Jednocześnie ma ona umożliwić wsparcie przejmowanych zakładów górniczych, m.in. zapewniając środki niezbędne do ich restrukturyzacji oraz dalszego funkcjonowania.

Analiza UOKiK wykazała, że koncentracja nie będzie miała wpływu na rynek wprowadzania do obrotu (produkcji i sprzedaży oraz importu) węgla energetycznego, na którym działają przejmowane kopalnie. Nie działają na nim bowiem podmioty należące do przejmującej spółki.

Urząd stwierdził również, że nie dojdzie do ograniczenia konkurencji na krajowych rynkach produkcji i sprzedaży obudów chodnikowych oraz akcesoriów górniczych: strzemion, stojaków i stopnic. Ich producentem jest Huta Łabędy należąca do Węglokoksu, natomiast odbiorcami jej produktów są kopalnie należące do Kompanii Węglowej. Posiadają one jednak niewielkie udziały w rynkach zakupów tych wyrobów i dlatego w wyniku koncentracji nie zmieni się znacząco pozycja rynkowa Huta Łabędy.

Węglokoks Kraj prowadzi działalność w zakresie wzbogacania miałów energetycznych węgla i ich sprzedaży w Polsce. Należy do grupy kapitałowej Węglokoks, która zajmuje się głównie hurtowym handlem węglem kamiennym i surowcami energetycznymi oraz produkcją wyrobów hutniczych. W skład grupy kapitałowej Kompania Węglowa wchodzą 22 spółki, 14 kopalń oraz 5 zakładów pomocniczych.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.05.2015, 14:06
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2