Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: rozmowy o liberalizacji ruchu wizowego na Szczycie Partnerstwa Wschodniego (komunikat)

22.05.2015, 15:02aktualizacja: 22.05.2015, 15:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Szefowa polskiego rządu wzięła udział w dwudniowym IV Szczycie Partnerstwa Wschodniego w stolicy Łotwy, Rydze.

Premier Ewa Kopacz powiedziała, że jest zadowolona z ustaleń szczytu. Jak mówiła tuż po zakończeniu rozmów, najważniejsze były dwa cele, które znalazły odzwierciedlenie w deklaracji końcowej.

„Pierwszy z nich pozwala jednoznacznie odebrać, że aspiracje europejskie państw Partnerstwa Wschodniego będą realizowane, a drugi, że polityka liberalizacji wiz będzie przyspieszona” – mówiła premier Ewa Kopacz w Rydze.

Chodzi o złagodzenie przepisów dotyczących ruchu wizowego w stosunku m.in. do obywateli Gruzji i Ukrainy. Jak dodała, to od tych krajów będzie zależało, kiedy wizy zostaną zniesione. „Państwa muszą przyspieszyć i spełnić postawione przed nimi kryteria. Wówczas Unia Europejska będzie gotowa na taki krok” – mówiła premier.

Szczyt Unia Europejska - kraje Partnerstwa Wschodniego

Szczyt Partnerstwa Wschodniego rozpoczął się w czwartek. Uczestniczą w nim głowy państw i szefowie rządów krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego oraz przedstawiciele instytucji UE:

- przewodniczący Rady Europejskiej - Donald Tusk,- przewodniczący Komisji Europejskiej – Jean Claude Juncker, - wysoka przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa - Federica Mogherini, - komisarz ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa - Johannes Hahn.

Szczyty Partnerstwa Wschodniego odbywają się co 2 lata. Pierwszy miał miejsce w Pradze w maju 2009 r. Następny w Warszawie we wrześniu 2011 r. Ostatni szczyt miał miejsce w Wilnie w listopadzie 2013 r.

O Partnerstwie Wschodnim

Partnerstwo Wschodnie to polityka zagraniczna Unii Europejskiej, uruchomiona w 2009 r., skierowana do sześciu państw Europy Wschodniej: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Inicjatorami utworzenia tej polityki były Polska i Szwecja.

Celem Partnerstwa Wschodniego jest zbliżenie państw partnerskich do Unii Europejskiej poprzez pogłębioną współpracę w oparciu o unijne wartości, normy i standardy.

Partnerstwo Wschodnie rozwija się dwutorowo: w wymiarze dwustronnym koncentruje się na umacnianiu relacji poszczególnych państw z Unią Europejską, wymiar wielostronny zaś odnosi się do wyzwań wspólnych dla wszystkich partnerów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mgl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.05.2015, 15:02
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ