Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd TAURON Polska Energia S.A. ("Emitent") informuje, że w dniu 13 lipca 2015 r. w związku z realizacją projektu "Budowa Bloku Gazowo-Parowego klasy 413 MWe w TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna Oddział Elektrownia Łagisza w Będzinie" ("Projekt"), spółka zależna od Emitenta - TAURON Wytwarzanie S.A.
("TAURON Wytwarzanie") zawarła z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi S.A. ("PIR") Umowę Inwestycyjną ("Umowa").
Celem Umowy jest uzgodnienie zasad wspólnej realizacji Projektu przez TAURON Wytwarzanie i PIR. W szczególności zapisy Umowy zawierają zobowiązanie stron do inwestycji poprzez zawiązanie Łagisza Grupa TAURON sp. z o.o. ("Spółka Celowa"), której zadaniem będzie realizacja procesu inwestycyjnego oraz w dalszej kolejności eksploatacja bloku gazowo-parowego klasy 413 MWe ("Blok"). TAURON Wytwarzanie zobowiązuje się, na warunkach określonych w Umowie, zapewnić osiągnięcie przez Spółkę Celową celu Projektu, polegającego na rozpoczęciu w terminie ustalonym przez strony normalnej komercyjnej eksploatacji Bloku po pomyślnym zakończeniu rozruchu technologicznego i spełnieniu przewidzianych wymagań.
PIR zamierza zainwestować w Projekt kwotę nie większą niż 750 mln zł, obejmując w Spółce Celowej udziały w wysokości 50% bez jednego udziału. Całkowita wartość Projektu szacowana jest na ok. 1,5 mld zł.
Zobowiązanie PIR do przystąpienia do Spółki Celowej uzależnione jest (poza utworzeniem przez TAURON Wytwarzanie Spółki Celowej i wniesieniem do niej majątku początkowego) m.in. od zawarcia dalszych stosownych umów umożliwiających realizację Projektu (w tym umowy wspólników pomiędzy stronami, Emitentem oraz Spółką Celową, umowy przyłączeniowej Bloku do sieci elektroenergetycznej) oraz uzgodnienia wszelkich kwestii związanych z realizacją Projektu (m.in. dotyczących zarządu oraz spraw organizacyjno-technicznych), uzyskania zgody na koncentrację oraz wszelkich innych niezbędnych pozwoleń. Istotnym naruszeniem umowy po stronie TAURON Wytwarzanie będzie zaprzestanie lub brak wytwarzania energii elektrycznej w Bloku, jak również zaprzestanie lub brak dostaw gazu do Bloku przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Pozostałe postanowienia Umowy (w tym dotyczące możliwości jej wypowiedzenia przez strony) wynikają ze specyfiki Projektu i nie różnią się istotnie od standardowych zapisów dla tego typu umów. Umowa została zawarta na okres 30 (trzydziestu) lat od daty jej podpisania z możliwością przedłużenia.
Projekt wpisuje się w Strategię korporacyjną Grupy TAURON zaprezentowaną w raportach bieżących nr 25/2011 i 28/2014, która zakłada budowę zrównoważonego portfela wytwórczego składającego się z jednostek w technologii węglowej, gazowej oraz odnawialnych źródeł energii. Inwestycja w budowę nowego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza przyczyni się również do zabezpieczenia pozycji Grupy TAURON jako drugiego największego wytwórcy energii elektrycznej na rynku krajowym.
Więcej na: biznes.pap.pl
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.07.2015, 14:20 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |