Newsletter

MG opracowuje zmiany wzmacniające system wymiany informacji gospodarczych (komunikat)

15.07.2015, 16:14aktualizacja: 15.07.2015, 16:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MG informuje:

Upowszechnienie systemu wymiany informacji o wiarygodności płatniczej i obniżenie kosztów jego użytkowania to główne cele przygotowywanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Projekt zawiera rozwiązania służące wzmocnieniu ochrony dłużnika, a zwłaszcza konsumenta, przed niesłusznym wpisem oraz podniesieniu pewności co do wpisów. Propozycje w tym zakresie to m.in wprowadzenie postępowania reklamacyjnego przed wpisem do rejestru, opracowanie katalogu zdarzeń, które zwykle dają podstawę do aktualizacji wpisu, oraz ograniczenie czasu na wpis – do 10 lat od dnia wymagalności długu konsumenta.

Ponadto nowe przepisy mają również usprawnić obecnie obowiązujące rozwiązania w zakresie przekazywania danych gospodarczych pomiędzy biurami informacji gospodarczej.

W ocenie resortu gospodarki obecny system informacji o wiarygodności płatniczej wymaga korekt. Jest także kosztowny, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców. Konieczność zawarcia kilkumiesięcznej umowy abonamentowej z biurem to dziś istotna bariera w dostępie do informacji na temat sytuacji finansowej potencjalnego kontrahenta. Dlatego MG zaproponowało wprowadzenie możliwości uzyskania informacji gospodarczej o pojedynczym przedsiębiorcy za zryczałtowana opłatą, wynoszącą maksymalnie 30 zł. Ustawa przewiduje również możliwość uzyskania takiej informacji z baz kilku biur.

Opracowane przez MG rozwiązania mają również na celu ochronę dłużnika a zwłaszcza konsumenta. Praktyka obrotu informacją gospodarczą w obowiązującym stanie prawnym wskazuje, że niekiedy do tzw. „rejestrów dłużników” trafiają informacje o zobowiązaniach „wątpliwych”, przedawnionych czy niedostatecznie udokumentowanych. W związku z tym propozycje MG przewidują wprowadzenie skutecznych instrumentów ochronnych. Będzie to m.in. umożliwienie dłużnikowi zgłoszenia sprzeciwu, dzięki czemu dłużnik, który posiada dokumenty podważające zasadność roszczenia wierzyciela, będzie mógł zwrócić się do biura o ich ocenę.

Przyznanie dłużnikowi prawa do wniesienia sprzeciwu wiąże się również ze skróceniem minimalnego okresu wymagalności zobowiązania, uprawniającym do przekazania informacji do biura. Ma to zagwarantować, że przedstawione w projekcie nowych regulacji propozycje nie uprzywilejowują żadnej ze stron.

Należy podkreślić, że zgodnie z opracowywanym projektem Biura Informacji Gospodarczej (BiGi) nie będą rozstrzygać sporu między dłużnikiem i wierzycielem a jedynie oceniać dokumenty dostarczone przez strony przed podjęciem decyzji o publikacji konkretnej informacji gospodarczej. Już w obowiązującym stanie prawnym Biuro ma obowiązek usunięcia informacji gospodarczej na podstawie uzasadnionej informacji o nieistnieniu zobowiązania. Ponadto projekt ustawy przewiduje także dodatkowe wprowadzenie nowych narzędzi dla BIGów np. możliwość opracowywania tzw. modeli predykcyjnych przyszłych zachowań płatniczych przedsiębiorców (scoringi), czy udostępniania danych zawartych w rejestrach publicznych oraz o bezskutecznych egzekucjach komorników sądowych. Biura będą mogły także wysyłać w imieniu wierzycieli korespondencję do dłużników czy wystawiać różne dokumenty poświadczające.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.07.2015, 16:14
Źródło informacji MG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ