Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dochodzenia w sprawie gigantycznej afery łapówkowej w Petrobrasie, która naraziła ten największy koncern państwowy w Ameryce Łacińskiej na straty rzędu 2 miliardów dolarów, doprowadziły do objęcia śledztwem ok. 50 brazylijskich polityków i rozszerzenia go m.in. na sektor energetyki atomowej.
Rousseff zakomunikowała swoją decyzję podczas sobotniego spotkania z ministrem sprawiedliwości Jose Eduardo Cardoso.
Prokurator generalny w miarę, jak w toku dochodzeń w sprawie kolejno wykrywanych afer korupcyjnych pojawiały się coraz to nowe nazwiska zamieszanych w nie czołowych polityków, stawał się przedmiotem coraz zacieklejszej krytyki ze strony wielu członków parlamentu.
Do głównych krytyków Janota w parlamencie należał były prezydent Brazylii (1990-92), usunięty za łapownictwo ze stanowiska w drodze impeachmentu, senator Fernando Collor, którego majątek został w tych dniach częściowo skonfiskowany w związku z jego udziałem w aferze Petrobrasu.
Wniosek prezydent Rousseff w sprawie przedłużenia mandatu prokuratora generalnego będzie rozpatrywała senacka komisja ds. konstytucji i sprawiedliwości. Dziewięciu z jej 27 członków jest na liście osób oskarżonych w aferze Petrobrasu o przekupstwo i handel wpływami.(PAP)
ik/kar/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.08.2015, 23:36 |
Źródło informacji | EFE |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |