Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Doświadczenia Nowej Zelandii z kampanii o wybór na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych oraz współpraca dwustronna były głównymi tematami dzisiejszego spotkania podsekretarz stanu Katarzyny Kacperczyk z ambasadorem Jimem McLayem, stałym przedstawicielem Nowej Zelandii przy ONZ w latach 2009-2015.
Polska, ubiegająca się o wybór do Rady Bezpieczeństwa NZ, z dużym zainteresowaniem poznaje doświadczenia krajów takich jak Nowa Zelandia, z którymi łączy nas wspólnota wartości. Ambasador Jim McLay zapewnił podczas rozmowy o poparciu przez Nową Zelandię polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019.
- Polska wysoko ceni relacje z Nową Zelandią, czego dowodem było spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Nowej Zelandii Johnem Key we wrześniu br. na marginesie 70. sesji Zgromadzenia ONZ w Nowym Jorku. To silna zachęta do współpracy dla środowisk biznesowych obydwu krajów – powiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk.
Jim McLay zaznaczył, że władze Nowej Zelandii przywiązują dużą wagę do rozwoju relacji z Polską z uwagi na podobne postrzeganie wielu zagadnień globalnych. Kraj ten zamierza ponadto bliżej współpracować z nami w sferze gospodarczej. Strona polska wysoko ocenia inicjatywy Nowej Zelandii na forum RB NZ, w tym jej stanowisko w kwestii konfliktu we wschodniej Ukrainie.
Polska wspiera także zacieśnienie współpracy UE z Nową Zelandią, w tym rozpoczęcie negocjacji w sprawie zawarcia porozumienia o wolnym handlu.
W październiku 2015 r. Polska i Nowa Zelandia podpisały w Warszawie także umowę o współpracy w dziedzinie kinematografii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.12.2015, 22:37 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |