Newsletter

Nauka i technologie

Pierwsze filmy sferyczne o projektach Lasów Państwowych

31.12.2015, 13:13aktualizacja: 31.12.2015, 13:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

kamera
kamera
To prawdopodobnie jedyna okazja, żeby zobaczyć z bliska prawdziwą detonację czy jedną z największych w Polsce kaszyc z lotu ptaka. Zastosowane w filmach panoramiczne ujęcia oraz możliwość sterowania obrazem stwarzają niepowtarzalne wrażenie bycia „wewnątrz” oglądanej rzeczywistości.

Przygotowane przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych filmy promujące projekty Lasów Państwowych to jedne z pierwszych w Polsce produkcji wykonanych w technologii sferycznej. Filmy te nagrywane są za pomocą wieloobiektywowej kamery, która umożliwia rejestrację rzeczywistości w sferze 360°. Za sprawą tej techniki widz może zmieniać kierunek patrzenia (np. spojrzeć w tył, co dzieje się za jego plecami) i wybrać najciekawszy w danym momencie fragment filmu. Tym samym oglądający uzyskuje poczucie obserwowania przedstawionych wydarzeń oczami jego reżysera.

Produkcje sferyczne zazwyczaj ogląda się w specjalnie w tym celu zaprojektowanych okularach, ale jest to możliwe również na komputerze. Korzystając z umieszczonego w lewym górnym rogu panelu nawigacji, dowolnie obracamy kamerą i śledzimy akcję z różnych perspektyw. Obrazy zobaczą także posiadacze smartfonów z aktualną aplikacją YouTube. Wystarczy wówczas poruszać samym telefonem, aby dowolnie dobierać interesujące nas kadry.

Filmy prezentują efekty projektów realizowanych w latach 2007-2015 przez Lasy Państwowe: rekultywacji terenów popoligonowych oraz małej retencji nizinnej i górskiej. Pierwszy z nich miał na celu przywrócić zdegradowanym obszarom ich funkcje przyrodnicze i użytkowe. Jego efektem jest udostępnienie ludziom obszarów wykorzystywanych niegdyś militarnie.

Drugi z filmów pokazuje miejsca realizacji projektów małej retencji. Nowo wybudowane lub odnowione obiekty retencyjne służą ograniczaniu negatywnych skutków anomalii pogodowych w lasach - takich jak susze czy gwałtowne wezbrania wód. Podjęte działania przyniosły wymierne korzyści w postaci zwiększenia zasobności w wodę terenów leśnych (ok. 40 mln m3 zretencjonowanej wody), zabezpieczenie szlaków i brzegów strumieni przed erozją, a także odtworzenie zdegradowanych obszarów mokradłowych.

Zapraszamy do obejrzenia naszych produkcji w Internecie:

https://www.youtube.com/watch?v=iIxujkz2Cg4

https://www.youtube.com/watch?v=yYtcp_uKvWw

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.12.2015, 13:13
Źródło informacji CKPŚ - Lasy Państwowe
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii