Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CSA Group oferuje specjalistyczne porady w kwestii nowych dyrektyw ATEX

18.02.2016, 12:37aktualizacja: 18.02.2016, 12:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

DEESIDE, Walia, 18 lutego 2016 r./PRNewswire/ - CSA Group - czołowy globalny dostawca usług testowania i certyfikacji oraz właściciel Sira Certification Service, brytyjskiego <a href="http://www.csagroupuk.org/about/" target="_blank">Organu Notyfikowanego dla dyrektywy ATEX</a> - oferuje producentom cenny wgląd oraz wiedzę specjalistyczną w zakresie <a href="http://www.csagroupuk.org/2014/07/the-new-atex-directive/" target="_blank">nowych wymogów</a> dotyczących ATEX, których wejście w życie planowane jest na kwiecień 2016 r.

"Nowa dyrektywa stała się źródłem pewnych niejasności i obaw wśród producentów sprzętu stosowanego w przestrzeniach zagrożonych wybuchem - powiedział Ian Rippin, dyrektor zarządzający CSA Group na terenie Wielkiej Brytanii. - CSA Group posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie w testowaniu i certyfikacji produktów używanych w niebezpiecznych lokalizacjach i stanowi wiodące, zewnętrzne laboratorium wykonujące testy dla ATEX i IECEx w Wielkiej Brytanii. Dzielimy się zgromadzoną przez nas wiedzą, aby pomóc producentom w zrozumieniu nowych unijnych wymogów" - dodał.

CSA Group odpowiada na pięć najczęściej zadawanych pytań w kwestii nowej dyrektywy:

1. Od kiedy konieczne będzie stosowanie nowej dyrektywy?

Dyrektywa 2014/34/UE, mimo że została już opublikowana, wejdzie w życie dopiero 20 kwietnia 2016 r. Dla organów notyfikowanych oznacza to, że przed tą datą nie mogą one wydawać certyfikatów potwierdzających zgodność z zapisami tej dyrektywy.

Dla producentów oznacza to z kolei, że nie mogą wydawać deklaracji zgodności, potwierdzających zgodność z dyrektywą 2014/34/UE przed 20 kwietnia 2016 r., choć zgodnie z najnowszymi informacjami podanymi przez Komisję Europejską możliwe będzie jednoczesne wydawanie deklaracji dla kwalifikujących się produktów, potwierdzających ich zgodność zarówno z dyrektywą 94/9/WE, jak i 2014/34/UE w okresach właściwych dla ich stosowania. W związku z tym, wydana deklaracja może potwierdzać zgodność z dyrektywą 94/9/WE do dnia 19 kwietnia 2016 r. (włącznie) oraz jednocześnie z dyrektywą 2014/34/UE, począwszy od 20 kwietnia 2016 r.

2. Czy konieczna będzie aktualizacja bieżącego certyfikatu przed 20 kwietnia 2016 r., aby móc kontynuować sprzedaż obecnych produktów po tej dacie?

Nie. Dyrektywa 2014/34/UE zawiera zapis, który stanowi, że certyfikaty wydane w myśl dyrektywy 94/9/WE będą ważne również w ramach nowej dyrektywy. W związku z tym certyfikaty zgodne z dyrektywą 94/9/WE nie wymagają aktualizacji do zapisów 2014/34/UE. Na chwilę obecną nie ustalono żadnych ograniczeń czasowych w tej kwestii.

3. Czy konieczne będzie wprowadzenie jakichkolwiek zmian do posiadanej deklaracji zgodności na produkty wprowadzane na rynek począwszy od 20 kwietnia 2016 r.?

Tak. W związku z tym, że po 19 kwietnia 2016 r. dyrektywa 94/9/WE utraci moc obowiązującą, deklarowanie zgodności nowych produktów wprowadzanych na rynek w myśl jej zapisów nie będzie możliwe. Stąd też po wyżej podanej dacie posiadana deklaracja zgodności będzie musiała potwierdzać zgodność z zapisami dyrektywy 2014/34/UE. Niemniej jednak Komisja Europejska dopuszcza, aby deklaracje zgodności wskazywały na zgodność zarówno z dyrektywą 94/9/WE, jak i 2014/34/UE w okresach właściwych dla ich stosowania. Deklaracja może zatem potwierdzać zgodność z dyrektywą 94/9/WE do dnia 19 kwietnia 2016 r. (włącznie) oraz jednocześnie z dyrektywą 2014/34/UE, począwszy od 20 kwietnia 2016 r.

4. Czy w myśl nowej dyrektywy dopuszczalne są rozbieżności względem certyfikatów wydanych zgodnie z dyrektywą 94/9/WE?

Po wejściu w życie nowej dyrektywy w dniu 20 kwietnia 2016 r. wszelkie rozbieżności względem certyfikatów wydanych zgodnie z dyrektywą 94/9/WE będzie można zaktualizować bez konieczności zmiany numeru certyfikatu. Organ Notyfikowany wyda nowy certyfikat (zmieniając odnośnik do dyrektywy 94/9/WE na odnośnik do 2014/34/UE, zaś certyfikaty badań typu WE zostaną zastąpione certyfikatami badań typu UE).

5. Czy w ramach wydania nowego certyfikatu może zostać wydany certyfikat badania typu UE i czy jego numer musi ulec zmianie?

Nie ma konieczności wydawania nowego certyfikatu, ponieważ odnosi się on do dyrektywy 94/9/WE. Dyrektywa 2014/34/UE zawiera bowiem zapis, który stanowi, że certyfikaty wydane w myśl dyrektywy 94/9/WE dla obecnych produktów będą ważne również w ramach nowej dyrektywy. W związku z tym certyfikaty zgodne z dyrektywą 94/9/WE nie wymagają aktualizacji do zapisów 2014/34/UE. Na chwilę obecną nie ustalono żadnych ograniczeń czasowych w tej kwestii.

CSA Group weźmie udział w nadchodzącej Międzynarodowej Konferencji i Wystawie HazardEx, które odbędą się 24 i 25 lutego. Nasi eksperci z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania oraz przedstawią prezentację w dniu 25 lutego.

CSA Group

CSA Group to niezależne stowarzyszenie członkowskie działające na rzecz bezpieczeństwa, pożytku społecznego i zrównoważonego rozwoju. Posiada wiedzę i doświadczenie w kwestiach takich jak opracowywanie norm, rozwiązania szkoleniowo-doradcze, globalne usługi testowania i certyfikacji w najważniejszych obszarach biznesowych, w tym przemysł i miejsca niebezpieczne, transport, hydraulika i budownictwo, medycyna, bezpieczeństwo i technologie, urządzenia i gazownictwo, alternatywne źródła energii, oświetlenie i zrównoważony rozwój, jak również usługi z zakresu oceny produktów konsumpcyjnych. Znakiem certyfikacji CSA opatrzone są miliardy produktów na całym świecie. Więcej informacji o CSA Group: http://www.csagroup.org

Źródło: CSA Group

KONTAKT:

Allison Hawkins

manager ds. korporacyjnych

CSA Group

tel. +1-416-747-2615

e-mail: allison.hawkins@csagroup.org

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.02.2016, 12:37
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ