Newsletter

Badanie: 77,3 proc. Polaków nie obawia się utraty pracy

04.03.2016, 09:21aktualizacja: 04.03.2016, 09:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

77,3 proc. pracujących Polaków nie obawia się utraty zajęcia - wynika z V edycji „Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez Work Service. 13,5 proc. pracodawców planuje podwyżki płac w swoich firmach - wynika z badania.

Mamy rynek pracownika, co zapowiadaliśmy już w 2014 r. - podkreślił w czwartek w Warszawie prezentujący raport Krzysztof Inglot z Work Service. Po takiej zmianie na rynku pracy największym wyzwaniem dla pracodawców będzie pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanej kadry.

Według wyników Barometru pracodawcy w najbliższych miesiącach chcą utrzymać zatrudnienie (73 proc.), lub rozszerzać je (16,4 proc.). W ramach rekrutacji będą szukać głównie kadry niższego szczebla - deklaruje to 67 proc. badanych pracodawców; najwięcej w branży budowlanej - wynika z badań.

Co piąty pracujący Polak (22,2 proc.) chce zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia w perspektywie do dwóch lat. Najczęściej rozważają to młode osoby - 35,2 proc. w wieku 18-34 lat. Ofert pracy szukają głównie w internecie.

Wśród badanych, którzy deklarowali obawę o utratę pracy lub, że zamierzają ją zmienić co piąty - 20,7 proc. jest zdania, iż znajdzie nową w ciągu tygodnia, a w sumie 39,1 proc. uważa, że czas ten nie przekroczy miesiąca.

Ponad połowa pracujących Polaków (55,8 proc.) oczekuje podwyżki płac w najbliższych miesiącach, 39,3 utrzymania zarobków, a 2,9 proc. obawia się ich obniżenia.

Pracodawcy - w 81,2 proc. badanych firm - przewidują utrzymanie poziomu płac, nikt z badanych nie zakłada obniżania zarobków pracownikom.

Sondaż na zlecenie Work Service przeprowadził w styczniu instytut Millward Brown. (PAP)

ago/ dym/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.03.2016, 09:21
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ