Newsletter

Niemiecki biznes za współpracą "od Lizbony do Władywostoku"; Polska sceptyczna

19.04.2016, 11:40aktualizacja: 19.04.2016, 11:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biznes niemiecki popiera pomysł utworzenia wspólnego obszaru gospodarczego od Lizbony do Władywostoku oraz współpracy między Unią Europejską a Eurazjatycką Unią Gospodarczą. Polska jest sceptyczna wobec tej propozycji.

"Rosja jest taką samą częścią Europy jak 28 krajów Unii Europejskiej" - powiedział w poniedziałek wieczorem w Berlinie prezes Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej Wolfgang Buechele na konferencji ekonomicznej East Forum.

"Wizja wspólnej przestrzeni gospodarczej od Władywostoku do Lizbony zasługuje na to, aby zabiegać o nią wszelki środkami dyplomatycznymi" - podkreślił niemiecki przedsiębiorca. Jak zaznaczył, współpraca z Rosją "przyczyni się do umocnienia pokoju w Europie".

Buechele podkreślił znaczenie kontaktów z Polską. "Polska jest dziś zarówno z gospodarczego, jak i z politycznego punktu widzenia krajem o wielkiej wadze w UE" - ocenił. Jak dodał, Niemcy obserwują rozwój Polski w minionych 25 latach z "najwyższym uznaniem". "Europa potrzebuje, niezależnie od różnicy zdań na temat Rosji czy uchodźców, dobrze funkcjonującego niemiecko-polskiego silnika" - zaznaczył niemiecki lobbysta.

Buechele kieruje od początku roku organizacją reprezentującą interesy ponad 200 niemieckich firm utrzymujących kontakty handlowe z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej.

Sekretarz stanu w polskim MSZ Aleksander Stępkowski powiedział, że bezprawna aneksja Krymu oraz wojna na Ukrainie są dowodem na to, że "politykę współpracy (z Rosją) zastąpiła polityczna konfrontacja". Narzucany przez Rosję krajom wschodnioeuropejskim model polityczny i gospodarczy "skazany jest na porażkę" - mówił wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczając, że europejski model rozwoju stanowi nadal atrakcyjną opcję.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ jhp/ ap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.04.2016, 11:40
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ