Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Volkswagen zmuszony był utworzyć rezerwę w wysokości 16,2 mld euro na pokrycie spodziewanych kosztów związanych ze skutkami skandalu dotyczącego manipulacji testami spalin.
W 2014 roku koncern wygospodarował zysk w wysokości 11 mld euro.
We wrześniu Volkswagen przyznał się do instalowania w swoich autach oprogramowania pozwalającego na manipulowanie pomiarem emisji spalin i zaniżanie pomiaru emisji tlenku azotu. Dotyczy to ok. 11 milionów samochodów tego koncernu na świecie. Sytuacja pogorszyła się jeszcze, gdy w listopadzie najpierw wyszło na jaw, że Volkswagen mógł zaniżać poziom zużycia paliwa i emisji CO2 w przypadku ok. 800 tys. aut, głównie z silnikami Diesla, a później - że problem ten może dotyczyć większej liczby samochodów na benzynę, niż poprzednio zakładano.
Obroty koncernu w 2015 roku wyniosły 213,3 mld euro i były wyższe o 5,4 proc. niż rok wcześniej.
Zarząd i rada nadzorcza koncernu postanowiły pomimo strat zaproponować zgromadzeniu akcjonariuszy wypłacenie dywidendy w wysokości 0,11 euro za akcję zwykłą i 0,17 euro za akcję uprzywilejowaną.
Koncern postanowił wstrzymać wypłatę 30 proc. ruchomych wynagrodzeń członków zarządu. Środki zostaną zamienione na akcje i odłożone. Po upływie trzech lat będą oni mogli odzyskać zamrożone wynagrodzenie, jeśli kurs akcji wzrośnie w tym czasie o co najmniej 25 proc.
Szef rady nadzorczej Hans Dieter Poetsch zrezygnował na własne życzenie z wynagrodzenia w wysokości 2,3 mln euro.
Jak pisze agencja dpa, ostatni raz Volkswagen zanotował stratę w 1993 roku - 1,94 mld marek, czyli około miliarda euro. (PAP)
lep/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.04.2016, 09:30 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |