Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Równocześnie najwięksi gracze na rynku OZE w Europie - Niemcy, Francja i Wielka Brytania wdrożyły systemy aukcyjne i przeprowadziły od początku 2015 roku w sumie 6 aukcji. System aukcyjny pomimo wielu wad, ma jedną zasadniczą zaletę - prowadzi do znaczącego spadku kosztów wsparcia poprzez stymulację konkurencji. Ponadto system aukcyjny pozwala na kontrolę przyrostu zainstalowanej mocy, a także dzięki wprowadzaniu koszyków mocy daje szansę skutecznego udziału w aukcji małym i średnie przedsiębiorstwom.
Zalety systemu aukcyjnego doskonale ilustrują przykłady naszych partnerów w Unii Europejskiej. W Niemczech jak i we Francji na przestrzeni ostatniego roku cena za energię elektryczną oferowana w aukcjach dla naziemnych instalacji fotowoltaicznych zmalała o ponad 20%. Jak wskazuje Jakub Charaszkiewicz, członek Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Energii Słoneczniej (PSES). "Naturalnie jednym z czynników powodującym tak duże spadki wartości ofert w aukcjach jest również dynamiczny spadek cen technologii PV, niemniej jednak konkurencja i zdolność szybkiego dostosowania się do warunków rynkowych jest kolejnym walorem systemu aukcyjnego".
Przykład aukcji OZE we Francji dla instalacji fotowoltaicznych jest interesujący również z innego powodu. Została ona zdominowana przez rodzime podmioty z branży PV, którym przyznano ponad 90% z całkowitej mocy 800 MW będącej przedmiotem aukcji. Dodatkowo zapewniono, że ponad 80% urządzeń zastosowanych w realizowanych projektach będzie produkowanych we Francji. Wynika to z faktu, że oprócz oferowanej ceny za energię elektryczną, francuskie władze w projektach premiują niską emisję dwutlenku węgla, jak również ich wkład w badania i rozwój, innowacje oraz zatrudnienie we Francji. Francja po raz kolejny w wyrafinowany sposób omija ograniczenia w promowaniu "lokalnej produkcji" w postępowaniach przetargowych w ramach EU (poprzez dodatkowe kryteria oceny, certyfikację jak i biurokratyzacje procesu). Patriotyzm gospodarczy o którym tak dużo mówimy w Polsce, we Francji wdrażany jest od wielu lat.
W 2015 Francja uchwala "Energy Transition Act" - cel 40% produkcji energii z OZE do 2030 głównie bazującej na rozporoszonej fotowoltaice, odejście od energetyki jądrowej. Plan stworzenia branży fotowoltaicznej we Francji (podobnie jak historycznie branży energetyki atomowej) ze 100 000 miejscami pracy w ciągu 3 lat. Wdrożenie systemu aukcyjnego - 4,3 GW w energetyce słonecznej w ciągu 3 lat. Francuskie firmy wygrywają 90% aukcji, (przykłady firm: Engie (dawniej GDF), Quadron, Urbasolar). Dzięki przemyślanym działaniom ustawodawców Francja buduje globalnych "championów".
KONTAKT:
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej
ul. Domaniewska 39a
02-672 Warszawa
tel. kom. +48 512 879 435
e-mail: info@pses.org.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2016, 13:43 |
Źródło informacji | Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |