Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem mówił po poniedziałkowym nadzwyczajnym spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro w Brukseli, że wdrożenie reform powinno teraz umożliwić zakończenie pierwszego przeglądu programu pomocowego.
W nocy z niedzieli na poniedziałek grecki parlament przyjął nowy pakiet oszczędnościowy, spełniając tym samym cześć warunków otrzymywania dalszej pomocy od międzynarodowych wierzycieli. Państwa strefy euro, a także Międzynarodowy Fundusz Walutowy domagają się jednak, by Ateny wdrożyły też tzw. pakiet awaryjny, który wszedłby w życie, gdyby Grecji nie udało się wypracować ustalonej wcześniej nadwyżki pierwotnej budżetu (czyli nadwyżki bez kosztów obsługi długu).
W ciągu najbliższych dni przedstawiciele instytucji reprezentujących pożyczkodawców mają sprawdzić, czy przyjęte przez Greków reformy są w zgodzie z programem pomocowym uzgodnionym latem ubiegłego roku. Ci przedstawiciele mają również na podstawie wytycznych politycznych od ministrów sfinalizować prace nad mechanizmem awaryjnym.
W poniedziałek eurogrupa dała zielne światło dla przygotowania go w taki sposób, jak zaproponowała Grecja, co oznacza, że nie będzie konieczności uchwalania wcześniej reform awaryjnych przez grecki parlament, a jedynie przygotowania mechanizmu, który prowadziłby do oszczędności.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
stk/ jhp/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.05.2016, 22:52 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |