Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Odstrzał sanitarny dzików jest realizowany na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. Celem odstrzału jest zmniejszenie gęstości populacji dzika do poziomu co najwyżej 0,5 osobnika/km2 na określonych obszarach. - wyjaśnia ministerstwo.
Chodzi o zmniejszenie zagrożenia rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń (ASF), groźnej choroby dla świń domowych, a wirus tej choroby jest przenoszony przez dziki. Choroba jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Przynosi ona duże straty ekonomiczne, gdyż zarażone stado trzeba wybić, ponadto jest zakazany eksport żywych zwierząt i mięsa do innych krajów.
Odstrzał przeprowadzony jest w 50-kilometrowym pasie wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Obejmie on 312 gmin, z tego 78 objętych restrykcjami. Wyłączone będą parki narodowe. Do 9.maja br. w ramach odstrzału sanitarnego zabito 1074 dzików.
Do tej pory w Polsce stwierdzono 91 przypadków ASF u dzików (ostatni odnotowano 22 kwietnia br.) i 3 ogniska u świń (łącznie dotyczyło to 16 sztuk trzody), wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, nie jest groźna dla ludzi. (PAP)
awy/ pz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.05.2016, 16:18 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |