Newsletter

Obie klacze w stadninie w Janowie Podlaskim padły z powodu skrętu jelit

19.05.2016, 15:20aktualizacja: 19.05.2016, 15:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przyczyną śmierci klaczy Preria i Amra, które padły w marcu w staninie koni w Janowie Podlaskim, był skręt jelit - wynika z opinii biegłych, którą otrzymała prokuratura w Lublinie. W paszy nie było środków w stężeniach zagrażających życiu koni.

„Analiza histopatologiczna i toksykologiczna próbek zabezpieczonych podczas sekcji obu klaczy wskazuje, że w zabezpieczonym materiale nie wykryto żadnych z analizowanych substancji w stężeniach wyższych od granicy oznaczalności” – poinformowała w czwartek prokurator Agnieszka Kępka Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Klacze Preria i Amra - padłe w marcu w stadninie w Janowie Podlaskim - należały do stadniny koni Halsdon Arabians, której właścicielką jest Shirley Watts, stała bywalczyni dorocznej aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie. Oba konie zostały niegdyś kupione przez Watts właśnie na aukcjach.

Sprawę śmierci klaczy bada Prokuratura Okręgowa w Lublinie w ramach prowadzonego tu śledztwa dotyczącego działania na szkodę spółki Stadnina Koni Janów Podlaski, jakiego miały się dopuścić poprzednie - odwołane w lutym - władze stadniny.

Uzyskane opinie biegłych wskazują na skręt jelit jako przyczynę śmierci obu klaczy. Kępka poinformowała, że w przypadku Prerii był to „wstrząs spowodowany skrętem krezki zaopatrującej końcowy odcinek jelita, który z kolei powstał na tle rozwijających się zaburzeń krwi, szczególnie w obszarze objętym skrętem”, natomiast w przypadku Amry był to wstrząs wywołany najprawdopodobniej „zaburzeniami krążenia krwi wynikającymi z przemieszczenia się jelita grubego”, a „pośrednią przyczyną śmierci był skręt jelit i wtórne do niego zaburzenia krążenia krwi”. (PAP)

ren/ pz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.05.2016, 15:20
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ