Newsletter

KRD: mimo wzrostu liczby turystów, co szósta firma z branży noclegowej z długami

31.05.2016, 09:55aktualizacja: 31.05.2016, 09:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad 76 mln złotych wynosi łączne zadłużenie firm z branży noclegowej w Krajowym Rejestrze Długów. W ciągu minionego roku wzrosło aż o 141 procent. Równocześnie branża noclegowa sama ma problem z nierzetelnymi płatnikami.

Z raportu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że problemy z zadłużeniem ma co szósty właściciel hotelu, pensjonatu czy pola kempingowego.

W raporcie przytoczono dane Głównego Urzędu Statystycznego, zgodnie z którymi w ciągu I kwartału 2016 roku z noclegów skorzystało prawie 5,2 mln turystów. "To o ponad 300 tysięcy gości więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku" - podano.

Komunikat cytuje też prezesa KRD Adama Łąckiego, który zwraca uwagę, że "zadłużenie branży noclegowej w ciągu dziesięciu miesięcy wzrosło o 141 procent, osiągając kwotę 76,11 mln złotych".

Ponad połowa dłużników z branży noclegowej to właściciele hoteli - swoim kontrahentom mają do oddania prawie 54 mln złotych, natomiast średni dług wynosi 63,7 tys. złotych - wynika z komunikatu. Z kolei właściciele moteli i pensjonatów zalegają wierzycielom ponad 20 mln złotych, a pozostałą kwotę muszą spłacić zarządzający polami kempingowymi, domami studenckimi czy bursami - dodaje KRD.

Z danych KRD wynika również, że branża noclegowa sama ma problem z nierzetelnymi płatnikami. Przedsiębiorcy z tego sektora mają do odzyskania zaległe 41 mln złotych, z czego 40 mln złotych to nieregulowane faktury wobec hotelarzy, a ich dłużnikami są firmy z różnych branż, które nie zapłaciły m.in. za organizowane szkolenia, konferencje czy wyjazdy integracyjne. Średnia kwota zaległego zobowiązania to blisko 13,5 tys. złotych. (PAP)

pś/ son/ woj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.05.2016, 09:55
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ