Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Rozmowy dotyczące stosunków bilateralnych oraz dyskusja na temat przyszłości bliskowschodniego procesu pokojowego były głównymi tematami środowych spotkań szefa polskiej dyplomacji w Izraelu i Palestynie.
W trakcie wizyty minister Witold Waszczykowski spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz obydwu krajów, w tym z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, który pełni również funkcję ministra Spraw Zagranicznych, z premierem Palestyny Raimim Al Hamdallahem oraz szefem palestyńskiej dyplomacji Riadem Malkim.
Celem wizyty w Izraelu było potwierdzenie bardzo dobrego stanu relacji dwustronnych oraz zaakcentowanie zaangażowania Polski w działania służące wypracowaniu pokojowych rozwiązań konfliktów w rejonie południowego sąsiedztwa UE. Wizyta stanowiła również istotny element przygotowań przed listopadowymi konsultacjami międzyrządowymi.
- Oba nasze kraje stają w obliczu różnych problemów i konfliktów – podkreślił podczas spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu minister Witold Waszczykowski.
W trakcie spotkania z premierem Netanjahu rozmawiano o kwestiach bezpieczeństwa w regionie. Dyskusja poświęcona była konfliktowi syryjskiemu, kryzysowi migracyjnemu oraz zwalczaniu Państwa Islamskiego i wszelkim formom terroryzmu. Szef polskiej dyplomacji złożył premierowi Izraela kondolencje po niedawnym zamachu w Tel Awiwie. – Terroryzm zagraża nam wszystkim i wszyscy musimy się przeciw niemu zjednoczyć – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Wymieniono również poglądy na temat relacji z Rosją i jej zaangażowania na Bliskim Wschodzie.
Istotnym elementem rozmów, zwłaszcza w kontekście uczestnictwa Polski we francuskiej inicjatywie pokojowej, były również perspektywy przełamania impasu w relacjach izraelsko-palestyńskich. Podczas spotkania z dyrektorem generalnym w Izraelskim MSZ Dore Goldem minister Waszczykowski poinformował partnerów izraelskich o naszym dążeniu do pogłębienia wzajemnych stosunków, jak również rozwoju kontaktów między obywatelami naszych krajów, zwłaszcza w odniesieniu do młodego pokolenia. Wyraził nadzieję na intensyfikację współpracy gospodarczej, przede wszystkim w zakresie nowoczesnych technologii.
Podczas rozmów w Palestynie strona polska zadeklarowała poparcie dla pokojowego uregulowania konfliktu izraelsko-palestyńskiego i osiągnięcia rozwiązania politycznego w oparciu o model dwupaństwowy oraz udzielenie wsparcia dla stanowiska obecnego kierownictwa w Ramallah w sprawie utrzymania kontaktów i współpracy z Izraelem w dziedzinie bezpieczeństwa.
– W ciągu ostatniej dekady zacieśniliśmy współpracę z Palestyną na poziomie rządu, parlamentu i samorządu. Cieszymy się, że za miesiąc będziemy mogli gościć w Polsce pielgrzymów z Palestyny, którzy spotkają się podczas Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem - mówił minister Waszczykowski po spotkaniu z ministrem Riadem Malkim.
Ważnym punktem wizyty w Izraelu była wizyta ministra Waszczykowskiego w Yad Vashem. – W grupie ludzi, którzy chcieli pomóc, byli Polacy. Jan Karski, Jan Nowak Jeziorański informowali o tragedii Żydów. Było też wielu takich, którzy chcieli tej zbrodni zapobiec – choćby rotmistrz Witold Pilecki – zaznaczył szef polskiego MSZ. W Jerozolimie minister Waszczykowski odwiedził cmentarz na górze Syjon, gdzie złożył wieniec pod pomnikiem żołnierzy gen. Władysława Andersa oraz kwiaty na grobach konsulów RP.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ sp/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.06.2016, 01:28 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |