Newsletter

Nauka i technologie

Polsko-niemiecki tandem naukowy odebrał prestiżową Nagrodę COPERNICUS

23.06.2016, 14:29aktualizacja: 23.06.2016, 14:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prof. P.Rehling, prof. A. Chacińska, prof. P. Strohschneider, prezes DFG, prof. M. Żylicz, prezes FNP, fot. Paweł Kula
Prof. P.Rehling, prof. A. Chacińska, prof. P. Strohschneider, prezes DFG, prof. M. Żylicz, prezes FNP, fot. Paweł Kula
Prof. Agnieszka Chacińska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie i prof. Peter Rehling z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Getyndze to laureaci szóstej edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS przyznawanej wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Laureaci zostali wyróżnieni za realizowane wspólnie badania, które przyczyniły się do odkrycia kluczowych mechanizmów biogenezy mitochondriów. Każdy z laureatów otrzyma po 100 tys. euro.

Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS to inicjatywa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Nagroda jest przyznawana od 2006 r. co dwa lata. Jej celem jest uhonorowanie współpracujących ze sobą badaczy z Polski i z Niemiec, którzy mogą wykazać się wybitnym dorobkiem badawczym będącym rezultatem tej współpracy. Nagrodę otrzymuje para uczonych wyłonionych w drodze konkursu obejmującego wszystkie dziedziny nauki.

Tandem Chacińska - Rehling współpracuje ze sobą od 2001 r. Uzyskane przez nich wyniki badań zrewolucjonizowały poglądy na temat dynamiki i koordynacji procesów importu białek mitochondrialnych, trafiając do najważniejszych międzynarodowych podręczników. O znaczeniu tej współpracy świadczy 17 wspólnych publikacji zamieszczanych w uznanych, światowych czasopismach naukowych, w tym "Cell" i "Science". Co ważne, kooperacja tych naukowców zapoczątkowała intensywnie rozwijającą się wymianę naukową uczestników studiów doktoranckich i staży podoktorskich między ośrodkami w Warszawie i Getyndze.

Prof. Agnieszka Chacińska od 2009 r. pracuje w MIBMiK. Jej zainteresowania badawcze obejmują biogenezę, transport i usuwanie białek mitochondrialnych wewnątrz komórki. Prof. Peter Rehling od 10 lat jest związany z Centrum Medycznym Uniwersytetu w Getyndze. Jest światowym autorytetem w dziedzinie procesów fizjologicznych związanych z biogenezą mitochondriów oraz zmian jakie towarzyszą stanom patologicznym.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 23.06.2016, 14:29
Źródło informacji Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii