Newsletter

Trzy amerykańskie stany wystąpiły wobec Volkswagena z nowymi pozwami

20.07.2016, 09:56aktualizacja: 20.07.2016, 09:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Mimo wielomiliardowej ugody, jaką koncern Volkswagen wynegocjował z wymiarem sprawiedliwości USA w następstwie skandalu wokół fałszowania pomiarów toksyczności spalin, trzy amerykańskie stany wystąpiły we wtorek z nowymi pozwami w tej sprawie.

W wydanym wspólnym oświadczeniu prokuratorzy generalni stanów Maryland, Nowy Jork i Massachusetts napisali, iż manipulowanie oprogramowaniem systemu neutralizacji spalin odbywało się w myśl planów i za zezwoleniem kierownictwa koncernu, w tym ówczesnego prezesa zarządu Martina Winterkorna. Ich pozwy domagają się finansowego ukarania Volkswagena za działania na szkodę środowiska naturalnego i zdrowia mieszkańców trzech stanów, w których sprzedano łącznie 53 tys. samochodów z zakwestionowanym oprogramowaniem.

Volkswagen skrytykował te nowe roszczenia. "Należy ubolewać, że kilka stanów postanowiło wnieść teraz pozwy z tytułu ochrony środowiska naturalnego nie bacząc na wcześniejsze wspieranie przez nie postępowania prowadzonego w imieniu wszystkich stanów" - oświadczył rzecznik Volkswagena.

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu ubiegłego roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom. (PAP)

dmi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.07.2016, 09:56
Źródło informacji dpa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ