Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Projekt "Stop Aborcji" realizuje wyrażoną w art. 38 Konstytucji RP zasadę prawnej ochrony życia. Jak wskazał Trybunał Konstytucyjny w wyroku K 26/96, "od momentu powstania życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie i dotyczy to także fazy prenatalnej życia". Wdrożenie ochrony prawnej życia w okresie prenatalnym stanowi też odpowiedź na postulat zawarty w Deklaracji Praw Dziecka ONZ oraz Konwencji o Prawach Dziecka, które wskazują, "że dziecko ze względu na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu".
"Według sprawozdania Ministerstwa Zdrowia, w 2014 r. wykonano 971 legalnych i publicznie finansowanych aborcji. Szacunkowo, od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP aborcyjnie zabito 1040 dzieci, od zaprzysiężenia Sejmu VIII kadencji aż 800 dzieci oraz od dnia zarejestrowania Inicjatywy „Stop Aborcji” nawet 400 dzieci. Każdego dnia w wyniku aborcji ginie nawet troje dzieci, jedno na dziesięcioro umiera pozostawione bez opieki medycznej po żywym urodzeniu" - wskazywała Anna Kiljan z Fundacji PRO - Prawo do życia.
Projekt poparło swym podpisem ponad 450 000 Polaków. "W Marszach dla Życia i Rodziny, które przeszły ulicami 140 polskich miast pod hasłami obrony życia i poparcia dla Inicjatywy 'Stop, Aborcji', uczestniczyło ponad 200 000 osób. Według przeprowadzonego przez pracownię IBIRS sondażu, 58,4% Polaków popiera postulat całkowitego zakazu aborcji z możliwością ratowana życia matki, o ile jest faktycznie zagrożone. W grupie wiekowej 18-24 lata poparcie dla tego postulatu sięga 79,2% respondentów" - mówił Paweł Kwaśniak, prezes zarządu Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
Jak wskazywała Karolina Pawłowska, analityk Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, pełna prawna ochrona życia i zakaz aborcji pozostają ściśle skorelowane z najwyższym poziomem opieki okołoporodowej. Zarówno w Europie, jak i w Ameryce Południowej i Azji, państwa chroniące życie poczęte wyróżniają się w tym zakresie na tle państw swych regionów.
Karina Walinowicz z Instytutu Ordo Iuris omówiła, w jaki sposób projekt "Stop Aborcji" - potwierdzający status dziecka poczętego jako pacjenta - przyczyni się do zagwarantowania prawa do przeprowadzania badań prenatalnych.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris podkreślił, że projekt przyznaje dzieciom poczętym pełną ochronę prawnokarną, uwzględniając jednocześnie możliwość odstąpienia przez sąd - bez jakichkolwiek warunków wstępnych - od wymierzania kary kobiecie odpowiedzialnej za pozbawienie życia dziecka poczętego. Wskazał, że przepisy karne są niezbędne, aby objąć ochroną prawną życie dziecka poczętego, dzisiaj pozbawione ochrony kodeksu karnego.
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zaprezentował również kompendium wiedzy o projekcie "Stop Aborcji", zawierający odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące postulatu pełnej, prawnej ochrony życia.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.09.2016, 15:09 |
Źródło informacji | Instytut na rzecz Kultury Prawnej ORDO IURIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rugby na polskiej wsi - Rebel Kocmyrzów-Luborzyca
- 18.12.2024, 12:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Klub Rebel Kocmyrzów-Luborzyca