Newsletter

Zdrowie i styl życia

Eksperci na panelu Forum Ekonomicznego w Krynicy: choroby mózgu jak tykająca bomba

07.09.2016, 17:29aktualizacja: 07.09.2016, 17:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pacjenci cierpiący na choroby mózgu wymagają leczenia kompleksowego przez współpracujących ze sobą specjalistów z różnych dziedzin medycyny, a państwo powinno im to zapewnić - to przesłanie panelu o chorobach mózgu na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Jak uznali eksperci podczas panelu pod tytułem "Choroby mózgu - tykająca bomba polskiego sektora ochrony zdrowia. Czas na Brain Plan" w przeciwnym razie choroby neurologiczne i psychiczne staną się największym problemem medycyny w XXI wieku.

Według oficjalnych szacunków European Brain Council w 2005 r. w Europie było ok. 127 mln pacjentów z chorobami mózgu. W 2010 r. ich liczba wzrosła do 299 mln leczonych tylko z powodu 12 chorób mózgu, w tym: depresji, stwardnienia rozsianego, udaru, migreny czy choroby Alzheimera.

Z ostatnich danych wynika, że zwiększenie zapadalności na choroby mózgu nie jest następstwem starzenia się społeczeństwa, bo zmiany cywilizacyjne sprawiają, iż zaburzenia psychiczne i neurologiczne pojawiają się u coraz młodszych pacjentów.

Zgodnie z szacunkami Europejskiej Rady Mózgu (EBC, European Brain Council) całkowity koszt leczenia chorób mózgu w 30 krajach europejskich wzrósł z 386 mld euro w 2004 r. do 798 mld euro w 2010 r. Oznacza to, że koszty związane z chorobami mózgu są wyższe niż suma kosztów chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślali, że problem chorób mózgu wymaga tworzenia kompleksowych systemowych strategii na rzecz osób z chorobami mózgu, a sytuacja pacjentów zmusza do skoordynowanych działań na rzecz zdrowia mózgu i opracowania "Brain Planu" dla Polski.

Wśród działań, które efektywnie mogą wpływać na ochronę zdrowia mózgu wymieniano zmiany w edukacji kadr medycznych, pacjentów i społeczeństwa, a także profilaktykę, skoordynowane i kompleksowe leczenie, rehabilitację i opiekę społeczną. Wskazywano także na koszty pośrednie chorób mózgu, które znacząco przewyższają koszty bezpośrednie. To z kolei zmusza do racjonalizacji opieki zdrowotnej i społecznej.

W dyskusji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Europejskiej Rady Mózgu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Izabela Czarnecka-Walicka, prezes Fundacji NeuroPozytywni, która od dwudziestu lat cierpi na stwardnienie rozsiane i nadal nie może doczekać się właściwej, kompleksowej terapii. Centrum Prasowemu Polskiej Agencji Prasowej powiedziała, że tacy pacjenci jak ona nie boją się śmierci, tylko długotrwałego umierania w cierpieniu i poczuciu bezradności, przez co cierpią także ich najbliżsi.

"Marzy mi się, żeby w wyniku tego spotkania choroby mózgu stały się priorytetem w polityce zdrowotnej państwa, żeby osoby takie jak ja (…) mogły korzystać ze zintegrowanego wsparcia bez biegania od jednego specjalisty do drugiego" -powiedziała Izabela Czarnecka-Walicka.

Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia powiedział, że jego marzeniem byłoby powołanie Narodowego Centrum Badań Medycznych, które "szerokim strumieniem przeznaczałoby pieniądze na badania nad mózgiem".

"Gdybym spotkał złotą rybkę, to poprosiłbym ją też, aby pojawił się charyzmatyczny przywódca polskiego mózgu, bo działalność jednej osoby potrafi pociągnąć i zapalić rzeszę innych" - powiedział na zakończenie dyskusji.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 07.09.2016, 17:29
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii