Newsletter

MŚ: pomoc dla krajów UE (komunikat)

13.09.2016, 19:10aktualizacja: 13.09.2016, 19:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Prof. Szyszko do europosłów: jesteśmy gotowi pomóc państwom UE odbudować stan środowiska, który został tam zdegradowany. Chcemy wzorować się na aktualnych działaniach w Puszczy Białowieskiej.

Minister zaapelował w piśmie do członków Europarlamentu o wsparcie dla polskiego Ministerstwa Środowiska. Resort proponuje uruchomienie w państwach UE, gdzie potencjalnie mogą występować podobne siedliska jak w Puszczy Białowieskiej, eksperymentu wzorowanego na polskich rozwiązaniach. Zaproponował również polską pomoc przy reintrodukcji gatunków, które zaginęły w tych miejscach w przeszłości – przede wszystkim żubra.

Do dyskusji o Puszczy Białowieskiej, a także współpracy przy odtwarzaniu cennych gatunków na terenie UE prof. Jan Szyszko zaprosił także organizacje ekologiczne.

Program dla Puszczy Zgodnie z „Programem dla Puszczy Białowieskiej jako dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego UNESCO oraz obszaru sieci Natura 2000” do tej pory dokonano pełnego przeglądu aktów prawno-gospodarczych i doniesień prasowych dotyczących Puszczy. Zakończono także proces inwentaryzacji stanu środowiska przyrodniczego na terenie całej Puszczy – to największe tego typu badanie w historii.

Aby ochronić Puszczę przed rosnącą gradacją kornika drukarza, rozpoczęto proces naprawczy dla 2/3 powierzchni lasów gospodarczych. Działanie to pozwoli odtworzyć siedliska i gatunki priorytetowe dla programu Natura 2000. 1/3 lasów będzie pozostawiona bez ingerencji człowieka – na tym terenie procesy przyrodnicze będą następować spontanicznie. Obie części Puszczy będą nieustannie monitorowane, tak aby bez wątpliwości wykazać, czy człowiek jest dla siedlisk naturalnych sprzymierzeńcem, czy – jak chcą udowodnić niektóre organizacje ekologiczne – wyłącznie wrogiem.

UNESCO zgodziło się z Polską

Pracom Ministerstwa Środowiska przyglądał się Komitet Światowego Dziedzictwa (UNESCO). Po rozmowach z polskiej delegacji z Ministerstwa Środowiska z przedstawicielami Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) UNESCO uznało, że nie ma obecnie podstaw do zajmowania się sprawą Puszczy Białowieskiej. Stanowisko Polski zostało poparte przez większość państw członków Komitetu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.09.2016, 19:10
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii