Newsletter

Gowin: Polska naturalnym partnerem dla Chin

18.10.2016, 18:08aktualizacja: 18.10.2016, 18:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jest duża szansa, że w 2018 r. w kosmos wyruszy wspólny satelita polsko-chiński wyposażony w aparaturę naukową stworzoną przez polskich naukowców - powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Minister uczestniczył w konferencji prasowej, poświęconej efektom zeszłotygodniowej wizyty delegacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Chinach.

Jak wyjaśnił szef resortu, punktem wyjścia do wizyty było wcześniejsze spotkanie chińskiego ministra edukacji z ministrami odpowiedzialnymi za szkolnictwo wyższe z całej Unii Europejskiej oraz spotkanie w formule 16 plus jeden, czyli 16 nowych państw członkowskich Unii Europejskiej i Chin.

"W obu spotkaniach zostałem poproszony przez stronę chińską, aby być współprowadzącym, co było wyrazem szczególnej rangi, którą Chińczycy przywiązują w tej chwili do współpracy z Polską, także w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego" - zaznaczył wicepremier.

Gowin zauważył, że dotychczas współpraca w dziedzinie nauki ograniczała się właściwie do wymiany studentów. Zadeklarował, że zależy mu na dalszym rozwijaniu tego wymiaru współpracy, zwłaszcza w warunkach niżu demograficznego, aby na polskich uczelniach pojawiło się wielokrotnie więcej studentów niż do tej pory. W tej chwili w Polsce studiuje około tysiąca studentów z Państwa Środka.

"Zgodziliśmy się też z naszymi chińskimi partnerami, że już najwyższa pora na wymianę kadry naukowej, a więc prowadzenie w Polsce zajęć przez wybitnych chińskich naukowców i prowadzenie zajęć na uniwersytetach chińskich przez równie wybitnych naukowców z Polski" - podkreślił. Trzeci wymiar współpracy miałby objąć wspólne projekty badawcze.

"Rząd chiński podjął już decyzję, by wyasygnować odpowiednią kwotę na taki projekt badawczy, po stronie polskiej decyzje zapadną w najbliższych dniach" - oświadczył Gowin.

Minister nauki w trakcie wizyty w ChRL spotkał się również z przedstawicielami chińskiego rządu, m.in. z wicepremierem, z ministrem edukacji oraz ministrem nauki i technologii. "Wszystkie te spotkania dowodzą, że w ślad za wizytą prezydenta Dudy w Chinach i przewodniczącego Xi Jinpinga w Warszawie po obu stronach jest silna wola zacieśnienia współpracy" - ocenił wicepremier.

Jak powiedział, Chiny mają 'niewiarygodny potencjał rozwojowy', zarówno w dziedzinie gospodarki, jak i w dziedzinie nauki. Zwrócił uwagę, że Państwo Środka rozpoczęło realizację historycznego projektu nowego 'Jedwabnego Szlaku', w którym Polska jest naturalnym partnerem, ponieważ przez nasz kraj prowadzi najkrótsze połączenie kolejowe między Chinami a Europą Zachodnią. "Stąd tak duża waga dwustronnych stosunków między prowincją Syczuan a Polską, a zwłaszcza Łodzią i województwem łódzkim, bo tam właśnie prowadzi połączenie kolejowe" - mówił.

Minister zauważył ponadto, że Chiny stały się rosnącą potęgą w obszarze badań nad kosmosem i w obszarze przemysłu kosmicznego. Tymczasem badania polskich naukowców przyniosły, według Gowina, spektakularny efekt, jeżeli chodzi o przygotowanie bardzo nowoczesnych instrumentów do badania księżyca.

"Jest duża szansa na to, że w 2018 r. w kosmos wyruszy wspólny satelita polsko-chiński wyposażony w tę aparaturę naukową, stworzoną przez polskich naukowców. Ten satelita jako pierwszy będzie badał ciemną stronę księżyca” - poinformował.

Jak podkreślił prof. Maciej Duszczyk z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, umiędzynarodowienie jest 'absolutnie kluczowe', aby dokonać 'skoku naukowego', który pozwoliłby odgrywać polskim uniwersytetom większą rolę w nauce europejskiej i światowej. Według niego najlepsze uniwersytety mają rozbudowaną strukturę współpracy międzynarodowej z różnymi partnerami.

"Bardzo często patrzymy na partnerów klasycznych, typu Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, na najlepsze uniwersytety, od wielu lat zajmujące czołowe miejsca w (…) rankingach światowych, ale musimy zwrócić uwagę, że budzą nam się nowe grupy uniwersytetów, właśnie w Chinach czy w Indiach, które zaczynają nie ustępować, jeśli chodzi o tzw. research record, uniwersytetom europejskim czy amerykańskim. I dobrze być tam wcześniej niż inni” - zaznaczył. W ocenie prof. Duszczyka, Chińczycy są bardzo aktywni w niektórych innowacyjnych technologiach.

Jarosław Gowin ogłosił niedawno strategię, która ma zagwarantować poprawę kondycji polskich uniwersytetów oraz zapewnić rozwój nauki. Jednym z wyzwań stojących przed resortem jest wzrost umiędzynarodowienia uczelni. W tym celu minister powołał Narodową Agencję Współpracy Akademickiej, która będzie odpowiedzialna za ujednolicenie programów stypendialnych i zachęcanie studentów zagranicznych do studiowania w Polsce. Jej zadaniem będzie również odwrócenie 'drenażu mózgów' i umożliwienie powrotu do kraju wybitnym polskim naukowcom.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 18.10.2016, 18:08
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii