Newsletter

Minister Szyszko na Radzie UE ds. Środowiska w Luksemburgu: Polska wesprze państwa UE (komunikat)

18.10.2016, 19:59aktualizacja: 18.10.2016, 19:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas Rady UE ds. Środowiska (ENVI) w Luksemburgu, zaproponował ministrom środowiska państw UE pomoc w odtwarzaniu na terenie Unii siedlisk i gatunków zwierząt, które tam wyginęły, np. żubra.

Jednym z punktów Rady była dyskusja o gospodarce zasobami naturalnymi na przykładzie Puszczy Białowieskiej. Podczas niej minister Jan Szyszko przedstawił propozycję uruchomienia w państwach UE programu odtwarzania siedlisk przyrodniczych, w których potencjalnie mogą występować podobne siedliska jak w Puszczy Białowieskiej. Minister zaproponował, aby działania jakie podjęto w Puszczy Białowieskiej zostały również przeprowadzone w innych państwach UE.

- „Proponujemy zrobić to samo, co zrobiliśmy w Puszczy Białowieskiej. 17 tys. ha pozostawiliśmy bez ingerencji człowieka i obserwujemy, co będzie się działo. Robimy to zgodnie z sugestią niektórych organizacji pozarządowych, jak również Komisji Europejskiej, które postulowały, żeby działalności człowieka w Puszczy zaprzestać. Jednocześnie pozostałą część Puszczy Białowieskiej będziemy poddawać czynnej ochronie zgodnie z najlepszą wiedzą i doświadczeniem polskiej szkoły ochrony przyrody, a także zgodnie z planem zadań ochronnych. Ta cała działalność zostanie poddana również pełnej analizie ekonomicznej. Będziemy sprawdzać, jakie są koszty odbudowy tych siedlisk i jakie są koszty emisji CO2 poprzez gnijące drewno w Puszczy. Z drugiej strony należy pamiętać, że mieszkańcy Puszczy opalają swoje domostwa węglem” – powiedział minister Jan Szyszko.

- „Działania, które podejmujemy w Puszczy Białowieskiej są zgodne z europejskim prawem, w tym z dyrektywą ptasią i dyrektywa habitatową. Chronimy ważne z punktu widzenia UE siedliska i gatunki tam występujące” - dodał minister Jan Szyszko.

Podczas Rady minister środowiska zaproponował również reintrodukuję żubrów z Polski do odtworzonych siedlisk i wsparcie tych działań przez Polskę.

- „Zaproponowałem, aby Unia Europejska – i Polska może tu pomóc – zaczęła odbudowywać te siedliska, które zostały w przeszłości zniszczone na terenie wielu miejsc Europy. Na Polskę należy spojrzeć jako na kraj, który ma ogromne dziedzictwo kulturowe

i przyrodnicze, jako kraj, który odtworzył populację żubra Polska jest nie tylko gotowa przekazać osobniki z tego gatunku, ale oferuje również pomoc finansową” – dodał minister Jan Szyszko.

Propozycja ministra spotkała się z zadowoleniem ze strony Komisji Europejskiej, która podziękowała za ofertę pomocy przy reintrodukcji żubra.

Podczas Rady minister Jan Szyszko poinformował także o stanie ochrony zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej oraz o eksperymencie gospodarowania zasobami przyrodniczymi na tym obszarze. W ostatnim czasie na terenie Puszczy Białowieskiej został przeprowadzona inwentaryzacja mająca na celu oszacowanie stanu przyrody. Udział w niej wzięło ponad 200 specjalistów, a kosztowała ona ponad 5 mln zł. Tym samym jest to dokładnie zinwentaryzowany obszar i wiadomo, jaki jest stan zerowy. Inwentaryzacja została przeprowadzona na terenie trzech puszczańskich nadleśnictwach (Białowieża, Browsk, Hajnówka) oraz w Białowieskim Parku Narodowym, na powierzchni 65 tys. ha najcenniejszych lasów.

Odtwarzanie siedlisk

Puszcza Białowieska jest symbolem, nie tylko w kraju, ale i za granicą, pokazującym wyjątkowość stanu przyrody w Polsce. Występuje tu niespotykane w Europie bogactwo dziko żyjących gatunków zwierząt, w tym żubra.

Wsparcie w odtworzeniu cennych przyrodniczo siedlisk na terenie UE minister Jan Szyszko deklarował już wcześniej. 12 września minister wysłał list do europosłów, w którym zawarł propozycje Ministerstwa dot. współpracy. Podkreślił w nim, że eksperyment wzorowany na polskich rozwiązaniach mógłby znacząco wzbogacić bioróżnorodność w krajach europejskich, gdzie w wielu miejscach doszło do degradacji i zaniku rodzimych gatunków zwierząt.

Do współpracy przy odtwarzaniu cennych gatunków na terenie UE minister Jan Szyszko zaprosił także wszelkie organizacje w tym ekologiczne.

Rada UE ds. Środowiska odbyła się 17 października 2016 r. w Luksemburgu. Udział w spotkaniu wzięli prof. Jan Szyszko, minister środowiska, oraz Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2016, 19:59
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii