Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: sprawcy oszustwa sądowego przy użyciu weksli skazani (komunikat)

20.10.2016, 13:22aktualizacja: 20.10.2016, 13:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał byłego Prezesa Bankowego Towarzystwa Finansowego - Tadeusza A. oraz byłego radcę prawnego - Roberta B. winnych oszustwa sądowego przy użyciu weksli. Wyrok w tej sprawie zapadł 18 października 2016 roku.

Surowe kary dla oskarżonych

Sąd wymierzył oskarżonemu Tadeuszowi A. karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 5 lat oraz 15 tysięcy złotych grzywny. Dodatkowo Prezesa Bankowego Towarzystwa Finansowego otrzymał pięcioletni zakaz zajmowania się pośrednictwem w zaciąganiu zobowiązań finansowych oraz dysponowaniem i obrotem wierzytelności osób trzecich.

Oskarżonemu Robertowi B. sąd wymierzył karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 5 lat oraz 20 tysięcy złotych grzywny. Dodatkowo radca prawny otrzymał ośmioletni zakaz wykonywania zawodu radcy prawnego i adwokata oraz ośmioletni zakaz zajmowania się pośrednictwem w zaciąganiu zobowiązań finansowych, dysponowaniem i obrotem wierzytelności osób trzecich.

Jak doszło do współpracy

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, która skierowała akt oskarżenia w tej sprawie, ustaliła, że Tadeusz A. i Robert B. nawiązali współpracę, kiedy jeden z nich pełnił funkcję Prezesa Zarządu Bankowego Towarzystwa Finansowego z siedzibą w Jeleniej Górze, a drugi z nich był znanym jeleniogórskim radcą prawnym. Bankowe Towarzystwo Finansowe zajmowało się wówczas pośrednictwem finansowym pomiędzy instytucjami bankowymi a pożyczkobiorcami i działało poprzez sieć pośredników na terenie całego kraju. Umowy o współpracę zabezpieczone były wekslami in blanco wystawionymi wraz z deklaracjami wekslowymi na wypadek niewywiązania się przez pośredników z umów o współpracę. Weksle te zostały użyte po wielu latach w ten sposób, że po ich wypełnieniu Tadeusz A. – Prezes Zarządu Bankowego Towarzystwa Finansowego przeniósł je przez indos na rzecz Roberta B. – radcy prawnego, tytułem nieistniejącego zadłużenia wynikającego z fikcyjnego porozumienia, który poprzez pełnomocnika skierował do sądu 32 pozwy o zapłatę na łączną kwotę ponad 350 tysięcy złotych. Dramat pokrzywdzonych polegał na ograniczonych w ten sposób możliwościach obrony przed sądami cywilnymi, w wyniku czego zapadały dla nich niekorzystne wyroki, na podstawie których prowadzono egzekucje komornicze.

Żmudne śledztwo prokuratury

Prokuratorzy ustalili, że Prezes Bankowego Towarzystwa Finansowego i radca prawny wytworzyli fikcyjną umowę o nazwie ,,porozumienie w przedmiocie rozliczenia umów zawartych w latach 2003 – 2006” pomiędzy Bankowym Towarzystwem Finansowym sp. z o.o. a Robertem B. Doszło do tego w dniu 11 marca 2010 roku. Na podstawie tej umowy Robert B. przejął od Tadeusza A. 30 weksli opatrzonych podpisami wystawców. Weksle te były wypełnione niezgodnie z wolą wystawców, niezgodnie z porozumieniem wekslowym i wbrew warunkom umów, które łączyły pokrzywdzonych ze spółką BTF. Następnie na podstawie tych weksli radca prawny Robert B. występował do sądów z pozwami o zapłatę. Były one opatrzone podrobionymi podpisami. Oszukane w ten sposób sądy wydawały nakazy zapłaty kwot głównych wraz z odsetkami. Dodatkowo, po wniesieniu zarzutów od nakazów zapłaty, Tadeusz A. zeznał nieprawdę i zataił prawdę co do istnienia i wymagalności należności wekslowych oraz istnienia zobowiązania będącego podstawą indosu weksli in blanco na rzecz Roberta B.

Działając w ten sposób Tadeusz A. i Robert B. świadomie wprowadzili w błąd Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze i Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze co do istnienia i wymagalności należności wekslowych. W ten sposób oskarżeni doprowadzili te sądy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 101 tysięcy złotych na rzecz 12 ustalonych pokrzywdzonych. Prokuratorzy ustalili ponadto, że oskarżeni usiłowali doprowadzić oba jeleniogórskie sądy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 256 tysięcy złotych na szkodę 20 ustalonych pokrzywdzonych. Czynów tych dopuścili się oni od 10 marca 2010 roku do 27 marca 2014 roku w Jeleniej Górze.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze oskarżyła Tadeusza A. o usiłowanie oszustwa (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego), o oszustwo znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego) oraz o składanie fałszywych zeznań (art. 233 par. 1 kodeksu karnego). Natomiast Robert B. został oskarżony o usiłowanie oszustwa (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego), o oszustwo znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego) oraz o fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi (art. 270 par. 1 kodeksu karnego).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.10.2016, 13:22
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ