Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Kraje Azji i Pacyfiku są dla Polski kluczowymi partnerami pozaeuropejskimi. Z zadowoleniem obserwujemy wzrost zainteresowania polskich firm inwestycjami w tym regionie oraz niesłabnący poziom wymiany handlowej z krajami azjatyckimi – powiedział wiceminister Robert Grey podczas spotkania z ambasadorami krajów Azji i Pacyfiku akredytowanymi w Polsce.
W trakcie spotkania omówiono rolę regionu Azji i Pacyfiku w polskiej polityce zagranicznej oraz dalsze perspektywy rozwoju współpracy pomiędzy Polską a poszczególnymi krajami tego regionu. Wiceminister Grey zwrócił uwagę na ekonomiczny aspekt naszych relacji z krajami azjatyckimi – mówił m.in. o polskich inwestycjach w Indiach, których wolumen przekroczył już 250 mln USD oraz o otwarciu polskiej fabryki zajmującej się produkcją w sektorze inżynierii lądowej i wodnej na Filipinach.
Wiceszef polskiej dyplomacji, wspominając zeszłotygodniową wizytę ministra Witolda Waszczykowskiego w Republice Korei oraz konsultacje polityczne i spotkania na szczeblu podsekretarza stanu w Azji Południowo-Wschodniej, przypomniał o wymiarze politycznym będącym ważną częścią składową naszych relacji z krajami Azji i Pacyfiku. Podkreślił również znaczenie relacji z Australią, Nową Zelandią oraz wyspiarskimi krajami Pacyfiku, w tym fakt tegorocznego nawiązania stosunków dyplomatycznych z Tonga.
Uczestnicy spotkania, zgodzili się, że obok kluczowego obszaru współpracy ekonomicznej, ważnymi w perspektywie wzajemnych relacji pozostają płaszczyzny rozwoju na poziomie kulturalnej, naukowej i akademickiej. – Rozwój wzajemnej sieci powiązań między mieszkańcami naszych krajów prowadzi do regularnej wymiany pomysłów i w konsekwencji do wzrostu innowacyjności. Liczę, że inicjatywy wypracowane przez nas wspólnie w trakcie takich nieformalnych spotkań jak to dzisiejsze doprowadzą do wzmocnienia stosunków politycznych, ekonomicznych ale także wzmocnią więzi między społeczeństwami Polski i krajów azjatyckich – zauważył wiceminister Grey.
W spotkaniu udział wzięło czternastu ambasadorów krajów Azji i Pacyfiku. W Warszawie znajduje się 16 ambasad krajów regionu. Polska reprezentowana jest w krajach Azji i Pacyfiku przez sieć 23 placówek – 13 ambasad, sześć konsulatów generalnych, trzy instytuty kultury oraz przedstawicielstwo o statusie niedyplomatycznym – Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.10.2016, 00:14 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |