Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii w raporcie opublikowanym w Nicotine & Tobacco Research przekonuje, że nikotyna zawarta w e-papierosach może skutecznie powstrzymywać palaczy przed podjadaniem podczas zrywania z nałogiem.
Mimo że palenie tytoniu powoduje wiele poważnych chorób, ułatwia kontrolę apetytu. Jednym z powodów, dla których osoby uzależnione od tytoniu sięgają po papierosa, jest trzymanie swojej wagi w ryzach. Osoby, które rzuciły palenie często skarżą się na znaczny przyrost masy ciała, co niestety odstrasza palaczy, zwłaszcza kobiety, od podjęcia próby rzucenia palenia.
"Przyrost masy ciała uniemożliwia niektórym osobom zerwanie z nałogiem, dlatego należy zbadać alternatywne sposoby pomagające palaczom kontrolować swoją wagę jednocześnie usuwając zagrożenia wywoływane przez palenie tytoniu" - mówi Linda Bauld, profesor polityki zdrowotnej na Uniwersytecie w Stirling i wicedyrektor Centrum Badań nad Tytoniem i Alkoholem w Wielkiej Brytanii.
E-papierosy mogą pełnić znaczną rolę w rzucaniu palenia tytoniu i ograniczeniu liczby przekąsek, po które często automatycznie i bez zastanowienia sięgają osoby rozstające się z nałogiem. Według naukowców, niektóre z aromatów spożywczych zawartych w aerozolu z e-papierosa mogą zastępować palaczom wrażenia znane im z ulubionych potraw.
Wielu specjalistów z zakresu ochrony zdrowia publicznego uważa, że papierosy elektroniczne są mniej szkodliwe od papierosów konwencjonalnych, jednak kwestie długoterminowego wpływu papierosów elektronicznych na zdrowie są wciąż otwarte.
Jak dodaje profesor Linda Bauld, korzyści płynące ze zmiany papierosów tradycyjnych na e-papierosy są jednoznaczne i przewyższają potencjalne szkody: szacuje się, że papierosy elektroniczne są około 95% mniej szkodliwe. Nie ma jednak podstaw, żeby promować e-papierosy wśród osób niepalących, które chcą zachować szczupłą sylwetkę.
Specjaliści zdrowia bezpośrednio nie zaangażowani w prowadzone badania przyznają, że wyniki są ciekawe, ale powinny być traktowane z dużą ostrożnością, szczególnie w odniesieniu do osób niepalących.
Według Susan Jebb, profesor Żywienia na Uniwersytecie Oksfordzkim, e-papierosy skutecznie pomagają osobom uzależnionym zerwać z nałogiem tytoniowym i tym samym poprawić im swoje zdrowie. Jeśli pomogłyby również palaczom, którzy rzucili palenie ograniczyć przyrost masy ciała, byłby to kolejny bonus, jednak tego jeszcze nie udowodniono.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.10.2016, 16:12 |
Źródło informacji | eSmoking Association |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Unum dba o zdrowie Polaków. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia rusza nowy program edukacyjny „U lekarza”
- 09.04.2025, 12:26
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: UNUM
-
Image
OZZPiP: należy dążyć do dwukrotnego zwiększenia liczby pielęgniarek do 2039 roku PAP
Obecnie z pacjentami pracuje ok. 216 tys. pielęgniarek. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) zwraca uwagę, że ta liczba jest niewystarczająca. „W porównaniu do średniej z efektywnych systemów ochrony zdrowia, przy polskiej populacji i obecnym zapotrzebowaniu na świadczenia medyczne i opiekuńcze, w Polsce powinno być 372 tys. pielęgniarek pracujących z pacjentami” - wskazuje OZZPiP.- 08.04.2025, 11:01
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
OZZPiP: jest źle, będzie jeszcze gorzej. Czy Polski system ochrony zdrowia jest gotowy na nadchodzące turbulencje?
Różnica między zapotrzebowaniem, a dostępną liczbą pielęgniarek, czyli ich niedobór, urośnie z niemal 160 tys. obecnie do około 260 tys. w 2039 roku[1] - alarmują eksperci. Już dziś braki pielęgniarek w szpitalach zagrażają bezpieczeństwu pacjentów, pielęgniarek oraz innych członków zespołów opiekujących się pacjentem. Zmniejszenie składki zdrowotnej musi się negatywie odbić na finansowaniu systemu ochrony zdrowia i może uniemożliwić realizację prawa pacjentów do opieki zdrowotnej i dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.- 07.04.2025, 15:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: OZZPIP
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ