Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: grupa podrabiająca środki chemiczne została rozbita komunikat)

16.11.2016, 10:50aktualizacja: 16.11.2016, 10:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy trudnili się wyłudzaniem VAT oraz podrabianiem środków chemicznych.

Zatrzymano osiem osób

W toku postępowania, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze CBŚP z Lublina zatrzymali w Lublinie, Żywcu, Grójcu, Rykach i Świdniku osiem osób. Trudnili się oni podrabianiem i sprzedażą – również za granicą - płynów do mycia naczyń, proszków do prania znanego koncernu. W trakcie swojej działalności przestępcy wyłudzali również podatek VAT.

Wraz z zatrzymaniami funkcjonariusze dokonali przeszukania wielu miejsc, w tym drukarni gdzie na potrzeby grupy produkowane były etykiety umieszczanie później na podrobionym towarze. W toku tych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli 1500 kilogramów środków chemicznych, kilkadziesiąt tysięcy etykiet z zrejestrowanymi znakami towarowymi różnych znanych firm, kilkaset opakowań z żelami do prania oznaczonymi etykietami znanego producenta oraz pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych. Zabezpieczono również samochody osobowe o wartości 225 tysięcy złotych.

Zarzuty są poważne

W toku postępowania ustalono, że od listopada 2014 roku do listopada 2016 roku członkowie grupy wprowadzili do obrotu co najmniej 54 tiry wypełnione proszkami do prania i żelami o wartości 2,3 miliona złotych. Na swoim przestępczym procederze grupa zarobiła około miliona złotych.

Prokurator z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ogłosił zatrzymanym zarzuty kierowania lub brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustw i naruszeń prawa własności przemysłowej. Chodzi o przestępstwa z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego, z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego, z art. 299 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 299 par. 5 kodeksu karnego, a także z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej w związku z art. 24 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec lidera grupy – 34-letniego Zdzisława K. wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 10 tysięcy złotych do 60 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.11.2016, 10:50
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ