Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSiT informuje:
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie przygotowany przez Ministra Sportu i Turystyki. Jest to pierwsza próba tak kompleksowego uregulowania wszystkich zagadnień związanych ze zwalczaniem dopingu w sporcie w jednej ustawie.
Projekt odzwierciedla aktualny stan międzynarodowych standardów w tym zakresie, a także najnowsze trendy dotyczące działań antydopingowych rekomendowane zarówno przez Radę Europy, jak i Światową Agencję Antydopingową (WADA).
- Projekt ustawy to ważny krok w kierunku budowy w Polsce silnego i wiarygodnego systemu antydopingowego rozpoznawalnego na całym świecie. Jest to dobry początek tej drogi, bo tworzy solidny fundament jakim będzie silna Polska Agencja Antydopingowa wyposażona w nowe kompetencje, pozwalające jej na jeszcze bardziej efektywną walkę z dopingiem - powiedział minister Witold Bańka.
Utworzenie Polskiej Agencji Antydopingowej jest jednym z zasadniczych założeń projektu. Ma ona działać jako państwowa osoba prawna nadzorowana przez Ministra Sportu i Turystyki. Zastąpi dotychczas funkcjonującą Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Nowa forma prawna pozwoli nie tylko na pozyskiwanie dodatkowych środków na walkę z dopingiem w sporcie (w tym z WADA, UNESCO czy UE), ale także na realizację zupełnie nowych zadań. Agencja będzie m.in. ściśle współpracować z Policją, prokuratorami, Służbą Celną, Żandarmerią Wojskową czy Strażą Graniczną. Projekt stwarza bowiem możliwość wymiany informacji między tymi służbami a Agencją, co pozwoli jej na prowadzenie własnych dochodzeń w sprawach dopingowych. W Agencji będzie funkcjonował pion śledczy, co jest obecnie standardem najlepszych organizacji antydopingowych takich jak UKAD w Wielkiej Brytanii czy USADA w Stanach Zjednoczonych. Bez takich działań łapanie dopingowych oszustów jest dziś wręcz niemożliwe.
Projektowana ustawa przewiduje ponadto utworzenie przy Agencji Panelu Dyscyplinarnego do rozstrzygania spraw dyscyplinarnych o doping w sporcie. Jest to kontynuacja działań, które swój początek mają w zmianie ustawy o sporcie z lipca br. Ich celem jest podniesienie jakości orzecznictwa w tych sprawach – pozbawienie wyłącznego do tej pory prawa do ich rozstrzygania przez polskie związki sportowe, które działały jak sędziowie we własnej sprawie, często orzekając w źle pojętym interesie zawodnika, a nie walki z dopingiem. Przygotowany przez Ministra Sportu i Turystyki projekt daje też Policji i Służbie Celnej podstawy prawne do podejmowania działań w zakresie wykrywania i ścigania przemytu i handlu substancjami dopingowymi, zabronionymi w sporcie, a w szczególności sterydami, którymi coraz częściej interesują się zorganizowane grupy przestępcze jako alternatywą dla handlu narkotykami.
W projekcie przewiduje się współpracę Agencji z Ministrem Zdrowia w ramach informowania społeczeństwa o możliwym ryzyku występowania w suplementach diety nielegalnych substancji zabronionych oraz ryzyku używania substancji zabronionych lub metod zabronionych, a także w ramach zapewniania prawidłowego oznakowania produktów leczniczych, w szczególności jeśli zawierają one substancje zabronione. Istotne zmiany dotyczą również sytuacji prawnej kontrolerów antydopingowych Agencji. Będą oni podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzystać z ochrony oraz podlegać odpowiedzialności karnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w Kodeksie karnym.
- Naszym celem jest kontynuowanie działań, których kierunek wyznacza ustawa. To nie tylko rozwiązania legislacyjne. Zwiększamy liczbę kontroli antydopingowych, przeznaczamy rekordowe w skali wydatków ministerstwa kwoty na działalność laboratorium antydopingowego - tylko w tym roku wydaliśmy na ten cel 8 mln zł. Ponadto budujemy silną pozycję Polski w międzynarodowym środowisku antydopingowym – powiedział minister Bańka.
Rezultatem tego ostatniego jest zacieśnienie współpracy ze Światową Agencją Antydopingową (WADA). W listopadzie br. ministerstwo wspólnie z władzami Katowic złożyło do WADA ofertę organizacji w tym mieście w 2019 r. Światowej Konferencji Antydopingowej. Jest to cykliczna impreza w kalendarzu WADA, odbywająca się raz na 4 do 6 lat, w której bierze udział blisko 2 tysiące ekspertów z całego świata. To najważniejsze wydarzenie w świecie antydopingowym. Decyzję WADA co do lokalizacji Konferencji poznamy w maju przyszłego roku. Z Katowicami konkuruje Genewa (Szwajcaria) oraz Maskat (Oman).UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.12.2016, 15:20 |
Źródło informacji | MSiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |