Newsletter

Można skarżyć postanowienie o przedłużeniu przez fiskusa terminu na zwrot VAT

28.12.2016, 12:12aktualizacja: 28.12.2016, 12:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ostatnie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazują, że podatnik może zaskarżyć postanowienie o przedłużeniu terminu na zwrot VAT oraz postanowienie o przedłużeniu kontroli - uważa radca prawny Jakub Prusiński.

Chodzi o dwa orzeczenia NSA istotne - zdaniem ekspertów - dla podatników zmagających się z trwającymi w nieskończoność kontrolami podatkowymi i postępowaniami w sprawie zwrotu podatku VAT.

24 listopada br. sąd ten uchylił postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie odrzucające skargę podatnika na przewlekłe prowadzenie kontroli podatkowej. Kontrola ta dotyczyła zasadności zwrotu podatku VAT, a urząd kilkakrotnie wyznaczał nowy termin zakończenia kontroli.

Sąd pierwszej instancji uznał, że podatnikowi w takiej sytuacji nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Stwierdził, że jeżeli protokół, którym kończy się kontrola, nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego, nie ma możliwości zaskarżenia przewlekłości kontroli. Podobne postanowienia wydało już kilka innych sądów administracyjnych.

W swoich listopadowych orzeczeniach NSA ocenił sprawę inaczej. Uznał, że przedmiotem skargi nie jest wydanie protokołu kończącego kontrolę, lecz przewlekłość sama w sobie. Dlatego uchylił postanowienia WSA w Lublinie odrzucające skargi podatnika.

Drugie orzeczenie NSA wskazywane przez ekspertów, to uchwała siedmiu sędziów tego sądu z 24 października br., w której NSA dopuścił możliwość zaskarżenie do sądu administracyjnego postanowienia organu podatkowego w sprawie przedłużenia terminu zwrotu podatku VAT. Również w tym przypadku uchwała została poprzedzona niekorzystnymi dla podatników orzeczeniami wojewódzkich sądów administracyjnych. (PAP)

mmu/ pb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.12.2016, 12:12
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ