Newsletter

Zdrowie i styl życia

Raport 2016: "Jak Polacy leczą zatoki? - www.leczzatoki.pl"

29.12.2016, 09:53aktualizacja: 29.12.2016, 09:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

www.leczzatoki.pl
www.leczzatoki.pl
Jak ukazuje najnowsze badanie "Jak Polacy leczą zatoki? - www.leczzatoki.pl", Polacy mają długotrwały problem z chorymi zatokami. Aż 80% ankietowanych przyznało, że zmaga się z nim ponad pół roku, a 55% dłużej niż dwa lata. Najczęstszą dolegliwością jest niedrożność nosa. Występuje ona u 75% osób, a u 2/3 z nich powraca często lub trwa niemal bez przerwy. Dokuczliwe są również: wodnisty katar (61% wskazań), bóle głowy (54%), ogólne osłabienie organizmu (50%) i gorączka (45%).

Respondenci najczęściej sięgają po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (70% wskazań). Niemal równie popularne są krople do nosa, płukanki i aerozole. Korzysta z nich 65% osób. Wskazane metody powodują chwilową poprawę samopoczucia, jednak nie leczą przyczyny choroby. Najrzadziej Polacy stosują antybiotyki, 75% osób sięga po nie rzadko lub bardzo rzadko. Są wprawdzie uważane za najskuteczniejsze (52% respondentów), jednak jednocześnie mają najwięcej skutków ubocznych. Za najbezpieczniejsze, a zarazem najmniej skuteczne preparaty uznano suplementy diety.

Paradoksalnie około 50% ankietowanych nie wie, że leki podlegają kontroli jakości przez inspekcję farmaceutyczną, natomiast suplementy nie muszą posiadać badań klinicznych. O tym, że tylko lek posiada właściwości zapobiegania i leczenia chorób, przekonanych jest 50% badanych, a 74% uważa, że celem suplementu jest uzupełnienie diety. Tylko 18% respondentów uważa, że suplementy są w stanie wyleczyć chorobę zatok, podczas gdy lekom ufa w tym względzie 3 razy więcej badanych.

Doktor Grzegorz Januszek, specjalista otorynolaryngolog obok tak oczywistych działań jak wypoczynek oraz właściwe odżywianie i picie dużej ilości płynów zaleca stosowanie leków. Zgodnie z zaleceniami wydanymi przez europejski zespół ekspertów w dokumencie EPOS 2012 najskuteczniejsze są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej oraz fitoterapia, czyli terapia za pomocą leków pochodzenia roślinnego o skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych.

Więcej informacji dotyczących zapalenia zatok oraz różnic między lekiem i suplementem diety na: www.leczzatoki.pl, www.lekiczysuplementy.pl.

KONTAKT:

e-mail: j.golebiewska@lensomai.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.12.2016, 09:53
Źródło informacji Lensomai Communication
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ