Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przedstawiciele Danfoss podkreślają, że innowacji w energetyce nie powinno się ograniczać jedynie do sposobu wytwarzania energii. Według nich bardzo ważne jest uwzględnianie całego procesu, czyli od wytworzenia energii, poprzez jej dystrybucji, po efektywność wykorzystywania z zastosowaniem najnowszych technologii.
"Obserwując naszych zachodnich sąsiadów widzimy, że u podstaw rozwiązania problem smogu leży edukacja i wiedza" - powiedział Szymon Kniaź, dyrektor rozwoju biznesu Danfoss Poland.
"Najlepiej nową wiedzę przekazywać dzieciom, bo jak im się ją zaszczepi, to one zaraz 'sprzedadzą' wszystko swoim rodzicom" - zauważył Piotr Galiński, zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego.
Edukacyjną częścią projektu "Smarter Schools with Danfoss" są Dni Energii - lekcje i warsztaty, uczące najmłodszych jak oszczędzać energię w codziennym życiu i dbać o ochronę środowiska naturalnego.
Przedstawiciele Danfoss omawiają z uczniami takie zagadnienia jak efektywność energetyczna, gospodarka zrównoważona, niska emisja i jej zapobieganie, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, a wykorzystują do prelekcji m.in. interaktywne tablice informacyjne, modele z ogniwami fotowoltaicznymi, rower z podłączonym dynamo i stacją do ładowania telefonu komórkowego. Uczniowie otrzymują także broszurę z krzyżówkami oraz przystępnym przewodnikiem po kluczowych zagadnieniach związanych z energetyką i ogrzewaniem oraz ochroną środowiska i zdrowia.
Autorzy broszury ostrzegają m.in., że spalanie takich produktów jak stare opony, plastikowe butelki, lakierowane drewno, torby foliowe i inne odpady może w konsekwencji prowadzić do powstania nowotworów, chorób płuc, oczu, narządów wewnętrznych oraz alergii. Na zakończenie spotkania najaktywniejsi uczniowie otrzymują drobne nagrody.
Drugim etapem projektu "Smarter Schools with Danfoss" będzie modernizacja budynków szkolnych, polegająca przede wszystkim na wymianie i rozbudowie elementów systemu ogrzewania o rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną (np. zawory elektromagnetyczne zabezpieczające przed zalaniem, pompy ciepła, które poza oszczędnościami wesprą proces edukacji o źródłach zielonej energii, itp.). Modernizacja poprzedzona jest projektem oraz audytami energetycznymi w wybranych budynkach.
Dodatkowo stworzona została aplikacja obrazująca bieżące zużycie energii elektrycznej i cieplnej, a także poziom zużywanej wody. Aplikacja będzie wyświetlana na zainstalowanych w szkołach monitorach. Pozwoli to na porównywanie konsumpcji zasobów w czasie. Obok informacji o zużyciu energii i wody znajdą się sposoby oszczędzania oraz ciekawostki dla dzieci. Aplikacja jest darmowa dla wszystkich szkół w Polsce.
Partnerem projektu "Smarter Schools with Danfoss" jest Grodzisk Mazowiecki oraz KAPE. Część edukacyjną projektu finansuje Fundacja Danfoss - The Fabrikant Mads Clausen Foundation.
Podsumowaniem pilotażowego etapu projektu będzie zaplanowana na marzec br. konferencja prasowa w Grodzisku Mazowieckim. Przedstawiciele władz miasta i Danfoss Poland zapraszają na to spotkanie wszystkie samorządy, które są zainteresowane oszczędzaniem energii i walką ze smogiem.
"Będziemy uczyć o technologiach pozwalających podnosić poziom efektywności energetycznej i przedstawiać przykłady skandynawskie, które są bardzo bliskie firmie Danfoss" - zapowiedział Szymon Kniaź.
Firma Danfoss tworzy technologie, które pozwolą w przyszłości uzyskać więcej mniejszym nakładem środków. Rozwiązania Danfoss stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Oferowane produkty i usługi są wykorzystywane w takich obszarach jak: chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, sterowanie silnikami i maszyny mobilne. Firma działa także w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast.
Tradycja tworzenia przez Danfoss innowacyjnych technologii sięga 1933 roku. Obecnie firma jest światowym liderem w swojej branży, zatrudnia 24 000 pracowników i świadczy usługi na rzecz klientów w ponad 100 krajach.
Danfoss jest przedsiębiorstwem prywatnym, którego właścicielem jest nadal rodzina jego założycieli.
W Polsce znajdują się 4 zakłady produkcyjne Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim oraz Tuchomiu, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Dwa pierwsze zakłady reprezentują segmenty Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych, natomiast Wrocław i Bielany Wrocławskie segment Power Solutions. Łączne zatrudnienie w Polsce kształtuje się na poziomie 1500 osób. Więcej o firmie Danfoss Poland można przeczytać na stronie www.danfoss.pl
Materiał powstał we współpracy z Danfoss Poland
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.01.2017, 12:53 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ