Newsletter

UE: postulaty zwiększenia poziomu recyklingu odpadów komunalnych do 70 proc.

01.02.2017, 15:41aktualizacja: 01.02.2017, 15:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fotolia
Fotolia
Zwiększenia poziomu recyklingu odpadów komunalnych z 65 proc. do 70 proc. w 2030 r. domagają się samorządowcy z UE i komisja ochrony środowiska PE.

We wtorek w Brukseli odbyła się konferencja "Przegląd legislacji dotyczącej odpadów - regiony i miasta dla ekonomii o obiegu zamkniętym", zorganizowana przez Europejski Komitet Regionów (KR), unijny organ doradczy, we współpracy z głównymi europejskimi organizacjami władz samorządowych działającymi na tym polu, takimi jak Kongres Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) czy Eurocities.

Jak zaznaczył w wystąpieniu otwierającym spotkanie marszałek województwa łódzkiego i członek Komitetu Regionów Witold Stępień, "wierzymy, że jest to bardzo dobry moment, aby ponownie zwrócić uwagę na stanowiska i działania władz lokalnych i regionalnych UE".

Powiedział, że konferencja ma zwrócić uwagę na oczekiwania władz samorządowych w trakcie międzyinstytucjonalnych negocjacji odnośnie propozycji legislacji ws. odpadów, po tym jak w zeszłym tygodniu głosowano w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego.

Europosłowie zasiadający w komisji opowiedzieli się za przyjęciem bardziej ambitnych celów w zakresie redukcji odpadów do 2030 roku. Ich zdaniem udział odpadów komunalnych przeznaczonych do recyklingu lub ponownego użycia - obejmującego sprawdzanie, czyszczenie lub naprawę - powinien zostać podniesiony do 70 proc. w 2030 r. (z proponowanych przez KE 65 proc.).

Stępień przypomniał, że rok po przyjęciu pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym Komisja Europejska złożyła sprawozdanie z realizacji najważniejszych inicjatyw oraz z poczynionych na tym polu postępów. Chodzi o gospodarkę, w której zasoby wykorzystuje się w bardziej zrównoważony sposób, przede wszystkim dzięki zwiększeniu recyclingu i ponownego użycia. KE skierowała także do państw członkowskich wytyczne dotyczące przekształcania odpadów w energię.

"Chcielibyśmy omówić postępy realizacji planu działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym KE i jego wpływ na samorządy (…) Będziemy prezentować doświadczenia władz lokalnych i regionalnych" - zaznaczył marszałek.

Europejski Komitet Regionów (KR) popiera wyższe cele w zakresie ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Jak czytamy w komunikacie KR, miasta i regiony budują wraz z komisją ochrony środowiska PE koalicję mającą pobudzić gospodarkę o obiegu zamkniętym poprzez zwiększenie wskaźników recyklingu, dostrzegalnej redukcji składowanych odpadów i rozszerzenia obowiązków producentów. Unijne samorządy upatrują w tym szansy na utworzenie nawet 180 tys. nowych miejsc pracy.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.02.2017, 15:41
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ