Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Drobiarze zwrócili się do ministra rolnictwa o zdecydowane działania polskiego rządu zmierzające do wprowadzenia procedury regionalizacji, która umożliwi sprzedaż piskląt i jaj z terenów, w których nie wystąpiła ptasia grypa. Większość krajów pozaunijnych w związku z ptasią grypą wprowadziła zakaz sprowadzania tych produktów z Polski.
Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz "bez zdecydowanych działań polskiego rządu wiele firm może stracić płynność finansową".
Przedstawiciele zakładów wylęgu drobiu chcą także, aby minister rolnictwa zmienił przepisy dotyczące rekompensat, gdyż nie przysługują one producentom piskląt.
W pierwszych 11 miesiącach 2016 roku z Polski wyeksportowano 74 miliony piskląt drobiu oraz 77 milionów sztuk jaj wylęgowych. Tylko na Białoruś wyjechało z Polski prawie 13 mln piskląt oraz 12 mln jaj.
"Brak zdecydowanych działań rządu może rzucić cień na sukces Polski jako czołowego producenta drobiu w Unii Europejskiej. W dłuższej perspektywie obecna sytuacja może negatywnie wpłynąć na polską bazę genową i wylęgową, a w efekcie zachwiać bezpieczeństwem żywnościowym naszego kraju" - uważa Izba.
Dotychczas w Polsce stwierdzono 37 ognisk ptasiej grypy. Wirus wykrywany jest w połowie województw, najwięcej jest ich w woj. lubuskim, gdzie zutylizowano ponad 1 mln sztuk drobiu, głównie indyków, kaczek i gęsi. (PAP)
awy/ dym/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.02.2017, 16:08 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |