Newsletter

Jurgiel: priorytetem Polski utrzymanie wspólnej polityki rolnej po 2020 r.

08.02.2017, 16:58aktualizacja: 08.02.2017, 16:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Priorytetem Polski w debacie o tym, jak będzie funkcjonowała UE po 2020 r., jest utrzymanie wspólnej polityki rolnej i wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników - powiedział w środę w Sejmie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Minister na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa powiedział, że Polska aktywnie uczestniczy w debacie na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej, która rozpoczęła się w ubiegłym roku, jednak główne dyskusje na ten temat odbędą się w drugiej połowie tego roku.

Poinformował, że Komisja Europejska uruchomiła 2 lutego unijne konsultacje na ten temat. W dyskusji na temat kształtu unijnej polityki rolnej można wziąć udział poprzez stronę internetową resortu rolnictwa. Konsultacje potrwają do 2 maja, a ich podsumowanie przedstawi unijny komisarz ds. rolnictwa na specjalnej konferencji w lipcu br.

Celem KE jest zwiększenie konkurencyjności europejskiego rolnictwa, ustabilizowanie dochodów rolniczych oraz wzmocnienie pozycji rolnika wobec handlu i przetwórstwa - powiedział minister.

Ministerstwo przygotowało propozycję polskich priorytetów dotyczących przyszłości polityki rolnej. Wskazuje się w niej na istotną rolę Wspólnej Polityki Rolnej. Zdaniem resortu konieczne jest też wyrównanie poziomu dopłat bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi. Należy przy tym wzmocnić finansowanie tzw. II filaru WPR, czyli rozwoju obszarów wiejskich np. z polityki spójności.

Do priorytetów resort zaliczył także bardziej skuteczne niż obecnie działania w zakresie stabilizacji rynków rolnych. Instrumenty te (np. dopłaty do przechowywania czy rekompensaty za poniesione straty) powinny być uruchamiane szybciej i bardziej aktywnie. (PAP)

awy/ dym/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.02.2017, 16:58
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ