Newsletter

Zdrowie i styl życia

Projekt KIK/35 "Zapobieganie zakażeniom HCV"

09.02.2017, 11:17aktualizacja: 09.02.2017, 11:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konferencja "Zapobieganie Zakażeniom HCV"
Konferencja "Zapobieganie Zakażeniom HCV"
Konferencja zamykająca projekt "Zapobieganie zakażeniom HCV" odbyła się 6 i 7 lutego 2017 r. w Warszawie, w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH. Swoim wystąpieniem zaszczycił gości minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz ambasador Szwajcarii Andrej Motyl.

Minister podkreślił, iż zakażenia HCV prowadzące do wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW-C) są jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych w obszarze chorób zakaźnych w Polsce. Ambasador zwrócił uwagę, że wirusowe zaplenia wątroby to problem światowy, a jako przykład przytoczył Wietnam, gdzie zapadalność na WZW-C jest wielokrotnie wyższa niż w Polsce i innych krajach europejskich, co pokazuje, że można i należy podejmować działania ograniczające szerzenie się tej choroby.

W konferencji uczestniczyło ponad 300 osób, a całe wydarzenie było transmitowane na żywo poprzez stronę internetową www.jestemswiadom.org oraz fanpage’u kampanii na Facebooku.

Omawiana problematyka obejmowała m.in. kwestie optymalizacji diagnostyki i leczenia zakażeń HCV, prewencji zagrożeń instytucjonalnych związanych z zakażeniem HCV, zwiększenia świadomości społecznej oraz działań edukacyjnych wśród reprezentantów zawodów medycznych i niemedycznych, zakażeń HCV u osób uzależnionych oraz założenia do długofalowej strategii przeciwdziałania zakażeniom HCV i zwalczania WZW-C w Polsce.

Eksperci Projektu KIK/35 "Zapobieganie zakażeniom HCV" podkreślili, że liczba osób przewlekle zakażonych HCV w Polsce wynosi według szacunków około 165 tys., ale przyjąć należy, że może ona sięgać nawet 200 tys. Ponadto, blisko 80% zakażonych HCV w Polsce nie wie o tym, że rozwija się u nich wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW-C). Choroba rozwija się często przez wiele lat w ukryciu. Do potwierdzenia zakażenia konieczne jest przeprowadzenie badania diagnostycznego w kierunku HCV. Przeciw WZW-C nie można się zaszczepić, ale możliwe jest już skuteczne, pełne wyleczenie. Zwrócono uwagę na potrzebę aktualizacji wiedzy pracowników zawodów medycznych w zakresie epidemiologii HCV i dostępnych, nowoczesnych terapii WZW-C.

Informacje o czynnikach ryzyka sprzyjających zakażeniu HCV, diagnostyce i leczeniu WZW-C znajdują się na stronie www.jestemswiadom.org. Zakażenie HCV może dotyczyć każdego, kto kiedykolwiek miał przeprowadzane zabiegi medyczne lub upiększające z naruszeniem ciągłości skóry, gdyż HCV przenosi się przez krew.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.02.2017, 11:17
Źródło informacji BOOM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ