Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Pierwsze budynki powinny powstać jeszcze w tym roku" - mówił wiceminister. "Z ubiegłorocznych umów mamy dwa miasta: Jarocin i Biała Podlaska. Natomiast jest ponad 60 umów podpisanych z samorządami, co na dzisiaj stwarza możliwość powstania 16 tys. mieszkań. Jestem przekonany, że w tym roku rozpoczną się budowy tych mieszkań" - podkreślił.
Poinformował też, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął nowy projekt o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym. "Za chwilę on trafi na Komitet Stały i powinien być przyjęty przez rząd, co od razu pozwoli go skierować do Sejmu" - mówił Smoliński.
Projekt przewiduje m.in., że powstanie bank ziemi, który zbierze wszystkie grunty Skarbu Państwa nadające się pod zabudowę mieszkaniową, a także będzie mógł np. finansować budownictwo, uzbrajanie gruntów czy termomodernizację.
"Mamy ok. 50 proc. mieszkań w Polsce nieocieplonych. M.in. smog jest też efektem tego, że palimy za dużo, bo mamy nieocieplone mieszkania" - zaznaczył Smoliński.
Wiceminister przekazał również, że resort infrastruktury i budownictwa kończy prace nad zmianą prawa spółdzielczego i nowelizacją ustawy o wspieraniu budownictwa społecznego, które mają pomóc w realizacji programu Mieszkanie Plus.
Jak mówił, że projekt noweli ustawy o wspieraniu budownictwa społecznego jest na końcowym etapie konsultacji i w marcu powinien trafić do Sejmu. Realizuje on m.in. wszystkie zalecenia Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. (PAP)
zab/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.02.2017, 15:33 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |