Newsletter

Rośnie produkcja tytoniu na świecie, spada za to w Polsce i w całej Unii

23.02.2017, 19:23aktualizacja: 23.02.2017, 19:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W ostatniej dekadzie produkcja tytoniu na świecie zwiększyła się o 25 proc. W Unii spadła o ponad 50 proc., a w Polsce o 36 proc. - poinformował resort rolnictwa. Powód to m.in. liberalna polityka celna UE wobec importu tytoniu spoza Wspólnoty.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przedstawił na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa informację nt. rynku tytoniu na świecie i w Unii Europejskiej.

"Od lat spada produkcja tytoniu w Europie i ten spadek na przestrzeni ostatnich 10 lat przekracza 30 proc. produkcji i dotyczy praktycznie wszystkich państw UE. Jednocześnie na świecie produkcja tytoniu rośnie" - mówił Bogucki.

Z informacji przestawionej przez resort rolnictwa wynika, że w ostatniej dekadzie na świecie produkcja tytoniu wzrosła o 25 proc., z kolei w UE spadła o 54 proc. Wiceminister tłumacząc powody spadku produkcji tytoniu we Wspólnocie mówił, że wynika to m.in. z ograniczenia wsparcia finansowego dla producentów tytoniu oraz prozdrowotnego ustawodawstwa unijnego, mającymi skutkować ograniczeniem palenia papierosów. Resort dodaje, że na zmniejszenie produkcji wpływa też liberalna polityka celna Unii wobec importu tytoniu spoza państw członkowskich. W przypadku państw słabo rozwiniętych bądź rozwijających się ta stawka wynosi nawet 0 proc.

Według danych przedstawionych przez ministerstwo, w 2014 r. na świecie wyprodukowano 7,5 mln ton tytoniu, z kolei w UE było to 213,4 tys. ton. Unia zajmowała piąte miejsce po największych producentach tytoniu, takich jak Chiny, Indie, Brazylia i USA. Polska w tym czasie wyprodukowała 34,9 tys. ton tytoniu i zajmowała 22. pozycję na świecie. (PAP)

mick/ maro/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.02.2017, 19:23
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ