Newsletter

Komputery przejmują zarządzanie aktywami

07.03.2017, 11:15aktualizacja: 07.03.2017, 11:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grzegorz Link
Grzegorz Link
Specjalizująca się w zarządzaniu funduszami absolutnej stopy zwrotu Opoka TFI uruchomiła w styczniu 2017 r. fundusz wspomagany przez algorytmy. Opoka Quant FIZ w pierwszych 6 tygodniach działania wypracował 3,95% zysk, bijąc niejednego "prawdziwego" zarządzającego.

Fundusze algorytmiczne nie są jednak w Polsce nowym tematem. "Fakt, że nikt jeszcze nie odniósł sukcesu w Polsce w dziedzinie algorytmicznego zarządzania aktywami tylko nakręcał nas do otworzenia Quant-a" - mówi Tomasz Tarczyński, prezes Opoka TFI. Sukcesy funduszy algorytmicznych na świecie są natomiast liczne. Wystarczy wymienić tutaj fundusz Medallion zarządzany przez Renaissance, Bridgewater, czy WorldQuant grupy Millennium Management.

Algorytm wspomagający Opoka Quant powstał we współpracy młodego fizyka - Grzegorza Linka i doświadczonego zarządzającego - Macieja Żukowskiego. Zupełnie odwrócili oni proces tworzenia algorytmu - zamiast dopasowania modelu do rzeczywistości, stworzyli algorytmy wykorzystujące zależności, które działają na rynkach od kilkudziesięciu lub ponad 100 lat.

"Gdy wiemy, że coś powinno działać w określonych warunkach - uwzględniamy to w algorytmach - mówi Grzegorz Link, współtwórca algorytmu. - Gdy nie jesteśmy pewni lub wiemy, że coś nie zadziała - nie stosujemy tego" - dodaje. Przewagą algorytmu jest systematyczność, kompletny brak emocji i zdolność do przeanalizowania olbrzymiej liczby instrumentów finansowych. "Dla algorytmu wyceny, raporty czy inne informacje ze spółki są tylko czynnikami wspomagającymi, a nie decydującymi. Jego przewaga polega właśnie na tym, że jest w stanie szybko przeanalizować dużo informacji i z żelazną konsekwencją trzymać się egzekucji swoich sygnałów" - dodaje Grzegorz Link.

Czy algorytmy zatrzęsą posadami wśród zarządzających tradycyjnymi funduszami? Opoka Quant nie jest masowym produktem, który można kupić w okienku bankowym. O ile firma wierzy w zarządzanie algorytmiczne, nie sądzi by w najbliższych latach fundusze algorytmiczne były dostępne na rynku dla klientów detalicznych.

Czas pokaże czy algorytmy zajmą miejsce ludzi w dziedzinie zarządzania funduszami. "Algorytm jest jedynym znanym nam inwestorem, który wytrzyma jeszcze 2 albo więcej lat silnej hossy - mówi Maciej Żukowski, współtwórca algorytmu i wiceprezes Opoki. - Na rozwiniętych rynkach, np. w USA mamy jedne z najwyższych historycznie wycen akcji. Sami mamy wewnętrzny problem by kupować akcje przy takich cenach. Ponieważ jednak algorytm działa w oparciu o inne przesłanki, jest to dla niego problem drugorzędny" - dodaje Maciej Żukowski.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.03.2017, 11:15
Źródło informacji Opoka TFI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ