Newsletter

Zdrowie i styl życia

Czy serce kardiologii przestanie bić?

07.03.2017, 17:16aktualizacja: 07.03.2017, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

“Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków. Według najnowszego raportu NIZP-PZH "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" rocznie z powodu chorób układu krążenia umiera ok. 170 tys. osób, co odpowiada ok. 46% wszystkich zgonów Polaków. Według Map Potrzeb Zdrowotnych opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce w 2013 roku zdiagnozowano ok. 746 tys. nowych przypadków chorób kardiologicznych u ok. 367 tys. pacjentów, co daje średnio ponad 2 choroby kardiologiczne na pacjenta. Szacuje się, że w roku 2025 zdiagnozowanych zostanie ok. 426 tys. pacjentów. Schorzenia układu krążenia prowadzą nie tylko do zgonów i upośledzenia zdrowia, ale również generują znaczące koszty pośrednie wynikające z utraty produktywności. Same wydatki ZUS tytułem niezdolności do pracy z powodu chorób układu krążenia wyniosły w 2015 r. aż 4,5 mld. zł” - takie dane przytacza dr Jakub Gierczyński, ekspert w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH.

Specjaliści szukają nowych rozwiązań, by skutecznie leczyć i poprawiać jakość życia pacjentów. Jednak AOTMiT oraz Ministerstwo Zdrowia kolejnymi obniżkami procedur powodują, że szpitale i oddziały kardiologii inwazyjnej mają coraz mniej pieniędzy. Pierwsze cięcia weszły w lipcu 2016 roku, kolejne w styczniu 2017 roku. Prezes Polskiej Federacji Szpitali, Jarosław Fedorowski, ocenia, że wyceny na kardiologię w Polsce są rażąco zaniżone w porównaniu z krajami zachodnimi, więc przeceny nie wpłyną korzystnie na poziom leczenia pacjentów i sytuację ekonomiczną szpitali.

Zdaniem wielu ekspertów w dziedzinie medycyny i polityków, taka zmiana z pewnością nie będzie korzystna dla pacjentów kardiologicznych. Bez medycyny sercowo-naczyniowej nie można sobie wyobrazić nowoczesnej sieci szpitali. Specjaliści alarmują, że to uwsteczni kardiologię. Zaburzy to kompleksową opiekę kardiologiczną, na którą kładziono nacisk od wielu lat. I choć Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że kompleksowa opieka kardiologiczna jest priorytetem w leczeniu pacjentów zawałowych, eksperci nie mają wątpliwości, że po wejściu nowej ustawy ciężko będzie mówić o kompleksowości, gdy szpitale będą walczyć o przetrwanie.

Więcej informacji: https://wetransfer.com/downloads/1e8c8fc21b46f42a281f0dea4c189d6b20170307104035/bc29ae

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2017, 17:16
Źródło informacji PTK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii