Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"W 2016 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 2,4 proc. PKB. Oznacza to spadek deficytu o 0,2 pkt proc. w stosunku do 2015 r., kiedy stanowił on 2,6 proc. PKB" - poinformował resort finansów.
"W 2016 r. jednostki samorządu terytorialnego odnotowały rekordową nadwyżkę w wysokości 7,7 mld zł" - dodało MF.
Ministerstwo zaznaczyło, że wynik sektora finansów publicznych uwzględnia wdrożoną zmianę metodologiczną, która dotyczy rejestracji dochodów ze sprzedaży częstotliwości. Zgodnie ze stanowiskiem Eurostatu, są one zarejestrowane jako renty rozłożone na czas użytkowania uzyskanych uprawnień.
Zgodnie z danymi GUS dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2016 r. ukształtował się na poziomie 54,4 proc. PKB. Urząd poinformował, że dane o relacji deficytu i długu do PKB prezes GUS przesłał do Komisji Europejskiej jako tzw. notyfikację fiskalną.
Urząd statystyczny wyjaśnił, że dane mają charakter wstępny i mogą się zmienić. Komunikat w sprawie deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych zawierający dane zweryfikowane przez Komisję Europejską zostanie opublikowany 21 kwietnia 2017 r. Jednocześnie GUS opublikuje szacunek PKB za lata 2015-2016.
Wyjaśniono, że dane zostały opracowane zgodnie z metodyką Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych w Unii Europejskiej (ESA2010). Uwzględniono przy tym najnowsze (z 27 marca 2017) wytyczne Eurostatu dotyczące rejestracji dochodów ze sprzedaży licencji czy zezwoleń na użytkowanie częstotliwości telefonii komórkowej i innych tzw. aktywów nieprodukowanych.(PAP)
mmu/pad/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.04.2017, 17:47 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |