Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Mamy porozumienie w sprawie głównych elementów polityk (jakie ma wprowadzić Grecja - PAP), jeśli chodzi o ich rozmiar, a także czas i kolejność reform" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Valletcie szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.
Osiągnięta na Malcie zgoda to przełom zapowiadający koniec kilkumiesięcznego impasu, w czasie którego kredytodawcy przekonywali Grecję do działań oszczędnościowych.
Grecja mogła opierać się naciskowi kredytodawców, bo w ostatnich miesiącach nie miała wielkich zobowiązań do spłaty. Jednak w lipcu rząd w Atenach musi zwrócić swoim wierzycielom 7 mld euro.
Na podstawie wypracowanego w piątek ogólnego porozumienia pomiędzy ministrami instytucje reprezentujące pożyczkodawców mają wraz z przedstawicielami władz w Atenach ustalić szczegóły nowego programu oszczędnościowego.
Dijsselbloem poinformował, że pakiet reform ma być wart 2 procent PKB w ciągu dwóch lat. W 2019 roku oszczędności wynoszące 1 proc. PKB mają zostać osiągnięte głównie poprzez zmiany odnoszące się do emerytur (cięcia uposażeń dla seniorów z wyższymi dochodami). W 2020 r. kolejny 1 proc. PKB mają przynieść zmiany w zasadach dotyczących podatku dochodowego.
Misja przedstawicieli instytucji kredytujących Grecję ma teraz wrócić do Aten, aby zakończyć prace ws. szczegółów reform.
Dijsselbloem zapowiedział, że gdy zostanie wypracowana zgoda na poziomie ekspertów, ministrowie finansów eurolandu wrócą do sprawy średnioterminowej ścieżki fiskalnej na okres już po zakończeniu programu pomocowego. Zajmą się wówczas również możliwością obsługi greckiego długu.
Krzysztof Strzępka (PAP)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.04.2017, 18:16 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |