Newsletter

Komisja Europejska ma przeanalizować zagraniczne inwestycje w UE

23.06.2017, 20:35aktualizacja: 23.06.2017, 20:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja Europejska ma przeanalizować inwestycje z krajów trzecich w strategicznych sektorach unijnej gospodarki - ustalili w piątek na szczycie przywódcy państw i rządów UE. "28" chce lepiej się chronić przed nieuczciwymi praktykami handlowymi.

W przyjętych wnioskach końcowych nie padają wprawdzie nazwy żadnego z krajów, ale w niektórych krajach wspólnoty jest obawa przed chińskimi inwestycjami w Europie. Na potrzebę ochrony unijnego rynku zwracał uwagę w swojej kampanii prezydent Francji Emmanuel Macron.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk relacjonował na piątkowej konferencji prasowej, że przywódcy unijni przeprowadzili długą debatę na temat handlu i równowagi pomiędzy otwartością i ochroną własnego rynku.

"Europa jest i pozostanie otwarta na biznes, ale zgodziliśmy się, że potrzebuje lepszej ochrony swoich obywateli przed nieuczciwymi praktykami handlowymi, np. przez wprowadzenie większej wzajemności" - zaznaczył Tusk.

Chodzi o otwarcie na inwestycje, czy dostęp do publicznych przetargów unijnych firm, w krajach, które mogą swobodnie działać na rynku UE, ale swój zamykają przed europejskimi przedsiębiorstwami.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreślała na wspólnej z Macronem konferencji prasowej, że wzajemność w dostępie do rynków to bardzo dobra droga.

"Jeśli mielibyśmy na przykład dostęp do przetargów publicznych w Stanach Zjednoczonych, to moglibyśmy się zgodzić na dostęp do publicznych kontraktów w Europie" - podkreślała Merkel. Sprawa była negocjowana w umowie o wolnym handlu między UE i USA, ale po wygranej w wyborach prezydenta Donalda Trumpa rokowania w sprawie tego porozumienia zostały zawieszone.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kot/ mc/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.06.2017, 20:35
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ