Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Komisarz Bieńkowska przyznała podczas konferencji prasowej w poniedziałek w Słupsku, iż "obawia się, że po roku 2021 fundusze dla Polski będą o wiele skromniejsze".
Powiedziała, że dopiero w przyszłym roku będzie wiadomo, ile Polska otrzyma z unijnej kasy. "Te rozmowy dopiero się w tej chwili rozpoczynają" - tłumaczyła. "Mogę natomiast państwu powiedzieć to, co mówię od kilku miesięcy, i to co słyszy się w Brukseli ze wszystkich instytucji, że to, w jaki sposób Polska jest w tej chwili postrzegana i to, co się dzieje w Polsce, na pewno będzie miało wpływ na wielkość przyszłego budżetu" - mówiła Bieńkowska w Słupsku.
Komisarz wyjaśniła, że na zmniejszenie budżetu dla naszego kraju będą miały wpływ nie tylko zewnętrzne ograniczenia (np. Brexit), ale, jak mówiła, także "względy wyłącznie księgowe, wyliczenia, o ile jesteśmy bogatsi, i o ile mniej w związku z tym dostaniemy pieniędzy bo to było oczywiste od samego początku". Przypomniała, że "w obecnym budżecie (na lata 2014-2020 - PAP) Polska dysponująca 100 mld euro jest największym w historii beneficjentem funduszy strukturalnych". "Ten budżet będzie ostatnim takim dużym" - dodała.
Oceniła, że "gdyby liczyć tylko księgowo", uwzględniając ograniczenia zewnętrzne, to "na pewno tych pieniędzy byłoby więcej niż kwota, o jakiej możemy myśleć na przyszłość".
Unijna komisarz poinformowała, że "projekt następnego budżetu wyjdzie z KE prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku". Oceniła, że w przyszłym roku "będą zakończone wszystkie rozmowy" m.in. w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim, z krajami członkowskimi. (PAP)
bls/ son/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.07.2017, 18:29 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |